Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Edirne’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşuna Coşkulu Kutlama

Edirne’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşuna Coşkulu Kutlama
Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 93’ncü yıl dönümü kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu. Esnaf araçlarının oluşturduğu kortejden atılan hediyeleri almak isteyenler arasında izdiham görülürken kutlamalarda ilk konserini veren Edirne Valiliği Memur mehteran takımıyla fotoğraf çektirmek isteyenler birbiriyle yarıştı.

 

Edirne’nin işgalden kurtuluşunun 93’ncü yıldönümü kutlamaları Saraçlar Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı’naki çelenk bırakılması ile başladı. Törene Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, CHP Edirne milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu, 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan ve halk katıldı. Edirne’nin tarih boyunca ele geçirilmek istenen bir kent olduğunu ifade eden Başkan Gürkan, şöyle dedi:
 
"1361’de Osmanlı’nın Rumeli ve Edirne’yle başlayan ’ebediyete kadar Türk yurdu’ anlayışıyla Edirne, bu süreç içerisinde dört kez işgale uğramıştır. Türk milletinin azmi, kararlılığı ve mücadelesi sonucunda Edirnemiz Misakı Milli sınırları içerisinde ebedi Türk yurdu olarak kalmaya devam etmiştir. Tarihimize baktığımızda Osmanlı İmparatorluğu gibi muhteşem bir medeniyete 92 yıl başkentlik yapan Edirne, Balkan coğrafyasındaki ülkelerin de her zaman gözünün üzerinde olduğu, iştahını kabartan bir şehir olmaya devam etmişti. Şehrimizi işgalden kurtaran Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk milletinin ebedi başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Türk Silahlı Kuvvetlerinin şehrimizdeki temsilcisi zat-ı alinizin şahsında bütün silahlı kuvvetlerimize Edirne halkı adına minnet ve şükranlarımı sunuyorum."
 
MEHTERLE FOTOĞRAF YARIŞI
 
Konuşmaların ardından Edirne Valiliği tarafından kurulan ve Harbi Mehter Takımı’ndan emekli astsubay Mehmet Ali Güngör’ün 1 aylık eğitimle hazır hale getirdiği memur mehteran takımı ilk konserini verdi. 3’ncü sınıf emniyet müdürü Erkan Aksu’nun mehterbaşı olduğu takım, programa katılanlara mini bir konser verdi. Çaldığı marşların ardından büyük ilgi gören mehter takımıyla fotoğraf çektirmek isteyenler büyük çaba harcadı.
 
HEDİYELER KAPIŞILDI
 
Atatürk Anıtı’ndaki program ardından kutlamalar esnaflın araçlarıyla Talatpaşa Caddesi’nden geçişiyle sürdü. Yol kenarında geçişi izleyenler araçlardan atılan hediyeleri kapmak için birbirleriyle yarıştı. Kısa süreli çıkan izdihama zabıta memurları müdahale etti. Traktör üzerinde marşlarını çalan bando takımı, tahta bacaklı palyaço halktan ve çocuklardan yoğun ilgi gördü. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, araçların geçişini platformdan izlerken, kutlama programı 25 Kasım şehir stadyumundaki gösterilerle tamamlandı.

Yayın Tarihi : 25.11.2015 : 16:43

Etiketler : Edirnenin    Düşman    İşgalinden    Kurtuluşuna    Coşkulu    Kutlama    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9048
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN