Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Maslak 1453 Şantiyesinde Gerginlik

Maslak 1453 Şantiyesinde Gerginlik
Kuzey Ormanları Savunması’na bağlı bir grup, Danıştay’ın işadamı Ali Ağaoğlu’na ait Maslak 1453 inşaat projesi için verdiği yürütmeyi durdurma kararının uygulanmadığını belirterek, inşaat şantiyesi önünde toplanarak protesto etti. Mahkeme kararını göstererek inşaatın durdurulmasını isteyen eylemcilere, şantiyedeki işçiler ‘ekmeğimizle oynuyorsunuz’ diyerek tepki gösterdi.

 

‘Bu kaçak inşaatı kim durduracak’ yazılı bir pankart taşıyan eylemcileri güvenlik görevlileri durdurmaya çalıştı. Şehir Plancıları Odası’nın açtığı ve Danıştay 6. Daire’nin 26 Mart 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdiği Maslak 1453 projesinde inşaatların halen devam ettiğini belirten eylemciler, inşaatın durdurulmasını istedi.  Şantiye alanına girmek isteyen eylemcilere işçiler ‘ekmeğimizle oynuyorsunuz’ diyerek tepki gösterdi. Gerginliğin artması üzerine demir çubuklarla eylemcilerin üzerine yürüyen bir güvenlik görevlisini arkadaşları sakinleştirerek olay yerinden uzaklaştırdı. İşçiler ve eylemciler arasında çıkan arbedeyi, inşaatta çalışan işçiler cep telefonları ile görüntüledi.    
 
MERKEZİ VE YEREL YÖNETİMLER MAHKEME KARARINI UYGULAMAYARAK SUÇ İŞLİYOR
 
Kuzey Ormanları Savunması adına basın açıklaması yapan Cihan Uzunçarşılı Baysal, inşaatın yasal dayanağı olan imar planlarının durdurulduğunu ve ruhsatların iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Baysal, “Hukukun kamu yararı görmediği ve planları durdurduğu bu karara rağmen 1453 proje inşaatı halen devam ediyor. Geri dönüşü mümkün olmayan kamu zararını engellemek üzere verilen yürütmeyi durdurma kararı yok sayılmaktadır. Açıkça merkezi ve yerel yönetimler mahkeme kararını uygulamayarak suç işlemektedir” diye konuştu.
 
Dava süreci başladığında Şişli ilçe sınırları içinde kalan ancak şu anda Sarıyer Belediyesi’ne bağlı olan projenin durdurulması için Şişli Belediyesi’ni göreve çağıran Baysal, “Şu anda yapılması gereken ilk şey Sarıyer Belediyesinin inşaatı tespit edip durdurması ve ruhsatı iptal etmesidir. Merkezi yönetimden yerel yönetime kadar tüm kademelerinin seçilmişlerinden atanmışlarına, hepiniz görevinizi yapın ve ruhsatı iptal edip inşaatı durdurun” dedi.
 
Grup açıklamanın ardından şantiye alanından ayrılarak inşaatın durdurulması talebini iletmek üzere Sarıyer Belediyesi’ne gitti.

Yayın Tarihi : 25.11.2015 : 14:58

Etiketler : Maslak    Şantiyesinde    Gerginlik    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4740
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN