Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP’de Kadın İsyanı

CHP’de Kadın İsyanı
CHP Kadın Kolları İzmir İl Başkanı Nurhan Yanya, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde partisinde kadının emeğinin olduğunu ama sözünün olmadığını söyleyerek, tüzük değişikliği ile ’kadın kolları’nın yan kol olmaktan çıkarılmasını istedi. Yanya, “O zaman erkek kolları da kurulsun. Bir örgütte üç genel başkan olursa kulvar farklılaşıyor. Kadın erkek eşitse herkes aynı köklü mücadeleyi vermeli. Bizim partimizde kadının adı yok. Emeğimiz varsa sözümüz de olmalı" dedi.

 

 
CHP Kadın Kolları İzmir İl Başkanı Nurhan Yanya, partisinin İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, kadın cinayetlerinin 2002-2010 yılları arasında yüzde bin 400 arttığını, bu yılın ilk 10 ayında 261 kadının cinayete kurban gittiğini hatırlattı. Yanya, Küresel Cinsiyet Uçurumu Endeksi’nde Türkiye’nin 145 ülke arasında 130. sırada yer aldığını belirterek, “Türkiye iyi yönetilmiyor. Ülkenin kadınları olarak yaşama güvencemiz bile yok. Yasalar uygulanmıyor, ağırlaştırılmış müebbet gerektiren cinayetlerde mahkemeye kravat takıp gelmek indirim nedeni oluyor. Yaşama hakkımız kağıt üstünde kalıyor" dedi. Yanya, 6284 sayalı yasa ile kısa adı ŞÖNİM olan Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri’nin her ilde hatta ilçelerde olması gerektiğini savundu.
 
CHP Kadın Kolları İzmir il Başkanı Yanya, basın mensuplarının sorusu üzerine CHP’de seçimlerin yükünü kadınların çektiğini ancak emeği olan kadının sözü olmadığını belirterek, ’Kadın Kolları’nın kaldırılmasını ya da ’erkek kolları’nın kurulmasını istedi. Yanya şöyle konuştu.
 
“Önseçim yaşadık. Kadın aday çıkaramadık. Kadınlarımız maalesef ’birilerinin adamı’ oluyor. Kadınlarımız onların koltuğunun altında yine erkeklere destek veriyorlar. İçimizde donanımlı eğitimli milletvekili adayı olabilecek kadınlarımız vardı. Kadınlar olarak da birbirimizin ayağına çelme takıyoruz. Oysa lider kadınları çıkarmamız gerekir. Bu bir yılda olacak iş değil. Ancak iki üç yıl sürer. Lider kadınlarımızı ortaya çıkarıp onları milletvekilliği gibi karar verme mekanizmalarına taşımalıyız. ’Kadın erkek eşittir’ diyoruz ama yüzde 33 cinsiyet kotası hep kadınlara uygulanıyor. Bu partinin ağır yükünü gençler ve kadınlar çekiyor. Tüzükte ’kadın kolları’ ile yan kol olmak istemiyoruz. Kadın kolları kalkmasa bile yan kolun kalkması gerekir. O zaman erkek kolları da kurulsun. Bir örgütte üç genel başkan olursa kulvar farklılaşıyor. Kadın erkek eşitse herkes aynı köklü mücadeleyi vermeli. Bizim partimizde kadının adı yok. Emeğimiz varsa sözümüz de olmalı."

Yayın Tarihi : 25.11.2015 : 12:11

Etiketler : Chpde    Kadın    İsyanı    Bölge   


Yorumlar

9630
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN