Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İsrail İle Ticaret İki Kat Arttı

İsrail İle Ticaret İki Kat Arttı
Siyasi ilişkilerin gergin olduğu İsrail’le ticaret arttı. İki ülke arasındaki ticaret iki kat artarak dört yılda 5.5 milyar doları aştı. İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, şu anda durgun olan İsrail- Türkiye siyasi ilişkilerinin hükümet kurulmasıyla değişeceğini ümit ettiklerini söyledi.

 

Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerinin saldırısında 9 gönüllünün öldürülmesiyle İsrail- Türkiye arasındaki siyasi ilişkiler gerildi. Özürler gerginliği yumuşatmadı. İsrail ve Türkiye’nin karşılıklı olarak büyükelçilileri bulunmuyor, ilişkiler diplomatik temsilcilikler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. İsrail’in Türkiye’deki tek diplomatik temsilcisi olan İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, şu anda durgun olan İsrail- Türkiye ilişkilerinin hükümet kurulmasıyla değişeceğini ümit ettiğini belirterek, ticaretin dört yılda iki kat artttığını söyledi. İzmir ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cohen, şöyle konuştu:
 
"Bunun için çalışıyoruz. Dört yıldır Türkiye’de sosyal, ekonomik, ticaret alanlarında rakamlar bunun iyileştiğini gösteriyor. Biz bunun politik alanda da iyileşmesini bekliyoruz. Rakamlar da bunu gösteriyor. İki taraflı ticaretimiz, ilişkilerimiz artıyor. Dört yılda iki misline varan artış gördük, 5.5 milyar dolarları geçtik. Çok ciddi artış var. Mücevherat özellikle elmas ticareti yeni bir işbirliği alanı olabilir. Enerji konusunda, özellikle yenilenebilir enerji konusunda, büyük imkanlar var. İki ülkenin işadamları yatırım ve temasa devam ediyor. İsrailli turistler yeniden Türkiye’ye gelmeye başladılar. Programlarına Türkiye’yi de alıyorlar. Bu demektir ki politika dışındaki alanlarda gelişme sürüyor."
 
"TAZE BALIK TEZGAHLARINI ZEVKLE GEZDİM"
 
İzmir’e bir yıl içinde beşinci kez geldiğini belirten Cohen özellikle Kemeraltı Çarşısı’ndaki Havra Sokağı’nda gezmekten büyük zevk aldığını, taze balık tezgahlarını seyrettiğini, hangi ayda hangi balığın yeneceğini İzmirliler’den öğrendiğini belirterek, balığı iyi pişirdiğini anlattı. Cohen, 4 milyon nüfusu ve doğal, tarihi güzellikleriyle İzmir’i çok önemsediklerini belirterek, geçen yıl iki katılımcı ile geldikleri İzmir Kukla Günleri’ne bu yıl beş katılımcı ile yer alacaklarını anlattı. Cohen, "İsrailli turistler, nereye gideceklerini çok iyi bilirler. Güzel yerleri bulurlar. Çeşme’ye de geliyorlar. Çeşme’ye daha fazla İsrailli’nin gelmesi için çaba harcıyoruz, tanıtımını yapıyoruz" dedi.
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Akdeniz’de bulunan doğalgaz rezervleri ile ilgili Türkiye ile işbirliği olanaklarını araştırdığını açıklamasını değerlendiren Cohen, gerekli prosedür ve anlaşmaların hazırlanmasının beklendiğini, buradan çıkarılacak gazın yüzde 40’ının ihraç edileceğini Türkiye’nin ihraç edilme potansiyali olan ülkelerden biri olduğunu söyledi.
 
"ORTADOĞU’YU ZOR GÜNLER BEKLİYOR"
 
İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak da, "Ortadoğu karışık. Türkiye Suriye ile en uzun sınırı olan ülke. Suriye ile bizim de geniş bir sınırımız var. Ortadoğdu’daki bu karışıklık Rusya’nın bu olayların içine girmiş olduğunu gösteriyor. İsrail Esad rejiminin gitmesi ya da kalmasıyla ilgili herhangi bir açıklamada fikir beyanında bulunmuyor. Orasının karışıklığı bütün Ortadoğu’yu zor günlerin beklediğini gösteriyor" dedi.

Yayın Tarihi : 25.11.2015 : 12:11

Etiketler : İsrail    İle    Ticaret    İki    Kat    Arttı    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9008
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN