Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Arhavi’de HES Eylemi

Arhavi’de HES Eylemi
Artvin’in Arhavi İlçesi’nde mahkememin daha önce iki kez ‘ÇED olumlu’ raporunu iptal ettiği Kavak Hidroelektrik Santral projesi kapsamında inşaat sahasına yol ve köprü yapımı için iş makinelerinin jandarma eşliğinde çalışmaya başlaması tepkilere neden oldu. İnşaat sahası girişinde toplanan bir grup tepki gösterdi, iş makinesinin önüne oturarak çalışmayı engelleyen 56 yaşındaki Leyla Öncel jandarma ekiplerince gözaltına alındı.

 

 
Kamilet Vadisi’nde 3 yıl önce yapımına başlanan ve şehir içerisinde planlanması nedeniyle tepki çeken Kavak HES projesi için daha önce verilen ÇED raporu, Rize İdare  Mahkemesi tarafından iki kez iptal edildi. Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de çalışmayı mühürleyerek durdurdu. Ancak firmanın 1’inci ÇED raporunun iptaline ilişkin itirazı üzerine Danıştay bozma kararı verdi. Firma bu karar üzerine bugün Jandarmalar eşliğinde vadiye gelerek iş makineleri ile HES inşaat alanına yol ve köprü yapımı için çalışma başlattı. Olayı haber alan bir grup vatandaş bölgede toplandı, çalışma yapan şirket yetkililerine tepki gösterdi.
 
KENDİNİ İŞ MAKİNESİNİN ÖNÜNE ATTI
 
Jandarmanın şantiye alanına girmelerine izin vermediği gruptan Leyla Öncel, yan tarafta bulunan yaya köprüsü üzerinden koşarak karşıya geçti, kendini çalışan iş makinesinin önüne attı. Kepçe operatörüne tepki gösteren Öncel, ‘Mühürlü sahada çalışıyorsunuz. Suç işliyorsunuz. Hiçbir yetkili kurumun burada çalıştığınızdan haberi yok. Nereden izin aldınız? Bize de izin belgenizi gösterin” diyerek çıkıştı. İş makinesinin önünde oturan Leyla Öncel bir ara kepçeye yaslandı. İş makinesi operatörünün kepçeyi hareket ettirmesi ile yere düşen Leyla Öncel’e jandarma ekipleri yardım etti.
 
JANDARMA ZORLA GÖZALTINA ALDI
 
Bir süre iş makinesinin önünde oturan Leyla Öncel, daha sonra jandarma ekiplerince zorla yerinden kaldırılarak gözaltına alındı. Jandarma aracına bindirilen Öncel ifadesi alınmak üzere Arhavi İlçe Jandarma Karakolu’na götürüldü. Bu sırada Jandarma aracının önüne çıkan kadınlar, Öncel’ in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Hakkında soruşturma başlatılan Leyla Öncel’in de iş makinesi operatöründen şikayetçi olduğu belirtildi. Leyla Öncel’in karakola götürülmesinin ardından yöre sakinlerinin de bölgeden uzaklaşmaı üzerine iş makinesi yeniden çalışmaya başladı.

Yayın Tarihi : 24.11.2015 : 16:31

Etiketler : Arhavide    Hes    Eylemi    İş    Makinesinin    Önüne    Atladı    Gözaltına    Alındı    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1481
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN