Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


ABD’de Öldürülen Barakat’ın Hayali Gerçek Oldu

ABD’de Öldürülen Barakat’ın Hayali Gerçek Oldu
ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Suriyeli Diş Hekimliği öğrencisi Deah Barakat’ın Türkiye’deki Geçici Barınma Merkezleri’nde yaşayan Suriyeli çocukların diş sağlına yönelik projesi gerçek oldu. Proje kapsamında AFAD’ın kontrolünde 10 ildeki toplam 25 Geçici Barınma Merkezi’nde (GBM) de Suriye’li sığınmacıların tedavileri yapılacak.

 

Fatih Belediyesi, İdealist Diş Hekimleri Derneği, AFAD ve DİSİAD işbirliğinde başlatılan proje kapsamında Eminönü meydanında, İstanbul’da yaşayan Suriyeli çocukların diş bakımları yapıldı. Kendisi de diş doktoru olan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de katıldığı programda, Deah Barakat’ın teyzesi Şaza Barakat Deah da yer aldı. Deah Barakat’ın insanlara yardım etmeyi çok seven bir çocuk olduğunu anlatan Şaza Barakat “Deah’ın projelerinden bir tanesi evsiz bırakılan ve göç etmek zorunda kalan Suriyeli çocuklardı. Şu anda bu çocukları görüyorum ve onun hayali de gerçekleşiyor" diye konuştu.
 
“BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİ İÇİN DUA EDİYORUZ”
 
Konuşmasına Deah Barakat’ı anarak başlayan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Amerika’da demokrasinin kalbinde komşusu tarafından sırf Müslüman olduğu için katledilen Deah Barakat’ın anısı için buradayız” dedi. Demir, proje kapsamında 6-12 yaş arasındaki çocukların dişlerine bakılarak, onların diş bakımı ile ilgili bilgilendirileceğini söyledi. Konuşmasında Bayırbucak Türkmenlerine de yer veren Demir, “Ülke ve millet olarak onların bu muazzam direnişlerinin muzafferiyeti için dua ediyoruz” dedi.
 
10 İLDE 25 BARINMA MERKEZİ GEZİLECEK
 
Etkinlik kapsamında Suriyeli çocuklara diş bakımını Türk öğrenciler yaptı. Çocuk gelişimi bölümü öğrencisi olan Neslihan Kaplan “Çocuklarla bir arada olduğum için çok mutluyum" dedi. Dişlerine bakım yapılan Suriyeli çocuklar ise gördükleri ilgiden memnundu. Proje kapsamında AFAD’ın kontrolünde 10 ildeki toplam 25 GBM’de Suriye’li sığınmacıların tedavileri yapılacak. Kampanya çerçevesinde kamplarda yaşayan 6 ile 12 yaş arası çocuklara ’brush on jel’ tekniği ile flor uygulaması yapılacak, birer adet diş fırçası verilecek ve ağız sağlığı ve bakımı eğitimi sunulacak.

Yayın Tarihi : 23.11.2015 : 17:47

Etiketler : Abdde    Öldürülen    Barakatın    Hayali    Gerçek    Oldu    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1007
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN