Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bu Patatesler Organik

Bu Patatesler Organik
İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde çiftçi Levent Korukoğlu, 45 dekarlık tarlasında, hiçbir ilaç kullanmadan patates üretiyor. Korukoğlu, özellikle kanser hastalıklarının artması üzerine organik patates üretimine başladığını söyledi.

 

 
Ödemiş İlçesi Karahat Mevkii’ndeki tarlası için önce İlçe Tarım Müdürlüğü’ne başvuran 40 yaşındaki Levent Korukoğlu, ziraat mühendislerinin onayı ardından ruhsat aldı ve organik üretime başladı. Kanser hastalarının sayısındaki artıştan etkilenerek organik ürün yetiştiriciliğine yöneldiğini kaydeden Korukoğlu, şöyle dedi:
 
"45 dekarlık arazimizde yengem Sabriye Dinlenmez ile birlikte yaklaşık 1 yıldır patates üretmeye başladık. Ailemde de kanser hastalığına yakalananlardan etkilendim ve hormonsuz üretime başladım. 5 yıldır toprağımıza hiçbir ilaç temas etmedi. Çocuklarımla birlikte rahatlıkla tüketebileceğim patatesin satışını yapıyorum. Kilosunu toptan olarak 1 liradan sattım. Karpuz ve başka sebzeler de üretmeyi planlıyoruz." 
 
Geçen yıl ocak ayında ektiği patateslerin haziran ayında sökümlerini yaptıklarını anlatan Korukoğlu, organik patatesin ilgi gördüğünü ve taleplerin çokluğu karşısında ürün çeşitliliğine karar verdiklerini vurguladı. Korukoğlu, "Organik patatesin tohumlarını kendim üretiyorum, büyüklerini yemeklik ayırıyorum, küçüklerini ise tohumluk olarak kullanıyoruz. Bu tohumlukları da kesmeden bütün olarak ekiyoruz" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 23.11.2015 : 11:29

Etiketler : Bu    Patatesler    Organik    Genel   


Yorumlar

1710
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN