Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Köşk Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Köşk Gün Yüzüne Çıkarılıyor
Konya’da, Sultan 2’nci Kılıçarslan tarafından yaptırılan ve kent merkezindeki ’Alaaddin Tepesi’ adı verilen höyüğü çeviren Selçuklu surlarının bir burcu üzerine oturtulmuş Sultan Kılıçarslan Köşkü, koruma ve canlandırma projesiyle restore edilerek turizme kazandırılacak.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan ortak protokol çerçevesinde yürütülen ’Alaaddin Tepesi 2’nci Kılıçarslan Köşkü Koruma, Canlandırma ve Kentsel Tasarım Projesi’ kapsamında köşkün üzerindeki beton şemsiye kaldırılarak dolgu altında kalan kısım ortaya çıkarılacak. Burcun gerçek ölçülerine yakın görsel bir algı oluşturulacak. 3 milyon 745 bin liralık projede köşk kalıntısı cam yüzeyle korunacak. Köşkü saran arkeolojik kazı alanının bir bölümünün üstü gezilebilir bir cam döşemeyle kapatılarak ziyaretçiler hem sur kalıntılarını, hem de köşkü izleme imkanı bulacak. Alan, Selçuklu arkeolojisi ve Alaaddin Tepesi bilgilendirme meydanı olarak da kullanılacak. Fuar alanı, Alaaddin Cami ve Kılıçarslan Köşkü’nün bulunduğu meydana alanın tarihsel geçmişine yönelik bilgi panoları konulacak.
 
Devam eden çalışmalar kapsamında şu ana kadar 2’nci Kılıçarslan Köşkü’nün etrafını çevreleyen Selçuklu dönemine ait 5 metre yüksekliğinde 6 burçlu iç sur duvarları ortayı çıkarıldı. Tarihi Kentler Birliği’nin ’Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’nü de kazanan ’2’nci Kılıçarslan Köşkü Arkeolojik Kazı Alanı ve Kentsel Tasarım Projesi’ tamamlandığında yeni bir tarihi alanı oluşacak.

Yayın Tarihi : 20.11.2015 : 11:30

Etiketler : Selçuklu    Sultanı    nci    Kılıçarslanın    Köşkü    Gün    Yüzüne    Çıkarılıyor    Kültür    Sanat    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4301
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN