Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Akciğer Kanserinin Nedeni Sigara

Akciğer Kanserinin Nedeni Sigara
İzmir Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Baysak, erkeklerdeki akciğer kanserinden ölümlerin yüzde 90’ının, kadınlarda ise yüzde 80’inin sigaraya bağlı olarak gerçekleştiğini söyledi.

 

17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü’nde sigaranın birçok kalıcı hastalığa ve kansere yol açtığına dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Baysak, "Sigara öncelikle akciğerlerimize ciddi zararlar verir. Akciğerlere havanın giriş ve çıkışını zorlaştırır. KOAH’ın en büyük bulgusu olan soluk darlığı meydana gelir. Alveol adı verilen akciğerdeki hava kesecikleri zamanla tahrip olur. Akciğerlere gelen oksijen bu hava kesecikleri aracılığıyla kana geçtiğinden, dokulara oksijen taşınması bozulur. KOAH ölümlerinin yüzde 90’ı sigaraya bağlıdır. Yine erkeklerdeki akciğer kanseri ölümlerinin yüzde 90’ı, kadınlarda ise yüzde 80’i sigaraya bağlı olarak gerçekleşir" dedi.
 
Sigaranın akciğerin yanı sıra vücuttaki birçok hayati organa da zarar verdiğini söyleyen Baysak, "Yemek borusu, mesane ve mide gibi birçok organ kanseri, koroner kalp hastalıkları, cilt yaşlanmasının hızlanması, kadın doğurganlığının azalması sigaraya bağlı gelişen diğer önemli hastalıklardandır. Sigarayı bırakmak kesinlikle imkansız değil. Bunu herkes başarabilir. Sigarayı bırakma konusunda destek almak isteyenler hastanemize başvursun" dedi.

Yayın Tarihi : 16.11.2015 : 14:59

Etiketler : Akciğer    Kanserinin    Nedeni    Sigara    Bölge   


Yorumlar

6334
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN