Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Muş Üzümü Bağda Kaldı

Muş Üzümü Bağda Kaldı
Muş’un Mongok bağlarında yetiştirilen yaklaşık 15 ton Muş üzümü, ulaşım ve pazarlama sorunları nedeniyle bağda toplanamadı ve çürümeye terk edildi.

 

Fiyatı ve lezzetinin yanı sıra doğallığıyla ayrı bir yöresel tat olan Muş üzümünde rekolte, geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl daha verimli geçti. Kent merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Mongok Bağlarında ise sezon bağcılar için yine iyi geçmedi. 34 bağın olduğu Mongo’da her bağda yetiştirilen Muş üzümü, bağlara giden yolun kötü olması ve pazarlama sorunu nedeniyle tarlada çürümeye terk edildi. Üzümünü satamayan üreticilerden Menan Esenci şöyle dedi:
 
"Üzüm bağları bir fabrika gibi çok sayıda işsize ekmek kapısı oluyor. Ama yolumuz olmadığı için alın teri ile büyüttüğümüz üzümleri bağın dışına taşıyamıyoruz. Mongok bağlarının yolu yapılsa, üzümü zamanında toplar ve satarız. Üzüm toplanamadığı için bağda kaldı. Yol kadar soğuk hava deposuna da ihtiyaç duyuyoruz. Bağda sadece benim 1 ton üzümüm bekliyor. Toplamasam yine çürüyecek."
 
Yetkililerden bağ yollarının yapılması için talepte bulunduklarını, ancak bir çözüm yolu bulamadıklarını kaydeden Mustafa Atmaca ise, "Bir yolumuz var ama yol demeye bin şahit ister. Tarlada çalışması için işçi bile getiremediğimiz bu yolda üzümü taşımak imkansız bir şey. Bugünler Muş üzümünü kesme zamanıdır. Ürün çok ama yol yok" dedi.

Yayın Tarihi : 15.11.2015 : 11:42

Etiketler : Muş    Üzümü    Bağda    Kaldı    Genel   


Yorumlar

4340
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN