Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kapadokya’daki Fransızlar Şoke Oldu

Kapadokya’daki Fransızlar Şoke Oldu
Nevşehir’in Uçhisar beldesine yerleşen Fransızlar, ülkelerinde meydana gelen terör saldırısının şokunu yaşıyor.

 

 
Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen terör saldırılarında 127 kişinin hayatını kaybettiğini, yaşadıkları Nevşehir’in Uçhisar beldesinde öğrenen Fransızlar şoke olduklarını ve hemen yakınlarını arayarak bilgi almaya çalıştıklarını söylediler. Uçhisar beldesinde yaşayan Fransızlar, yakınlarından kayıp olmadığını öğrenince biraz olsun rahatladıklarını ancak barbarca diye niteledikleri terör saldırısı sonucunda ölenlere üzüldüklerini belirtti. Uçhisar’da 25 yıldır yaşayan, buradaki bir butik otelin müdürü olarak çalışan Fransız Valerie Jourlaıt, “Sabah uyandığımda televizyondaki haberlerden Fransa’daki terör saldırısını öğrendim. Öğrenince şoke oldum. Fransa’da yaşayan annemi, kardeşimi ve bütün Fransız halkını düşündüm. Bütün Fransa’ya ve ölenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum” dedi.
 
Bildiği kadarıyla daha önce Fransa’da bu tip bir saldırının olmadığını belirten Valerie Jourlaıt, “Bombalı bir takım saldırılar olmuştu ama silahla insanların üzerine ateş açılması şeklinde bir olay olmamıştı. Bunlar sadece savaş durumunda olacak işler. Maalesef çok üzücü bir durum. İlk duyduğumda ağlamaya başladım, çok üzüldüm ve kalbim sıkışmaya başladı” diye konuştu.
 
EŞİ VE ÇOCUKLARI FRANSA’DA OLAN TÜRK TURİZMCİ
 
Eşi Fransız olan ve halen çocuklarıyla birlikte bu ülkede bulunan Uçhisarlı turizmci Ersoy Tan ise “Eşim Fransız, halen çocuklarımla birlikte Fransa’da bulunuyor. Ben de sürekli Fransa’ya gidip gelen biriyim. Fransızlarla çok yakın ilişkiler içerisindeyim. Yıllara dayanan dostlarım var. Uçhisar beldemize de gezme amaçlı çok sayıda Fransız geliyor. Eşim ve çocuklarımın bulunduğu yer Paris’e biraz uzak ama ilk işim eşim ve çocuklarımı aramak oldu. Normalde eşimin bugün Paris’te toplantısı vardı. Geçici bir süre ertelemesini istedim. Her insan gibi ben de endişe içerisindeyim. Tüm Fransa halkına ve ailelerini kaybedenlere başsağlığı diliyorum. Uçhisar beldesi olarak Fransa’da bulunan Bordouex şehrinin Kadoşak beldesiyle kardeş şehiriz. Eşimden aldığım bilgiye göre, orada insanlar dayanışma içerisinde bulunuyor. Dışarıda kalanlara yardım ediyorlar. Gergin bir ortam bulunuyor” dedi.
 
FİLM SENARYOSU SANDIM
 
16 yıldır Uçhisar beldesinde satın aldığı evde yaşayan emekli Fransa vatandaşı Bertrand Brodier ise, sabah televizyonu açıp ilk duyduğunda saldırıyı film senaryosu olarak algıladığını, gerçek olduğunu öğrenince ise çok üzüldüğünü söyledi.
 
Hayal kırıklığı içerisinde olduğunu ve öğrendiği andan itibaren üzüntüsünün artarak devam ettiğini belirten Bertrand Brodier “ Resmen bir katliamdır. Olay yeri genelde gençlerin bulunduğu bir yerdir. Söylenecek bir kelime bulamıyorum. Ciddi bir katliamdır. Sorumluların cezasını bulduğunu düşünüyorum. İnsanların dayanışma içerisinde huzurlu bir yaşam olması için yapılması gerekenler yapılmalıdır”  diye konuştu.

Yayın Tarihi : 14.11.2015 : 16:34

Etiketler : Kapadokyadaki    Fransızlar    Şoke    Oldu    Genel   


Yorumlar

9773
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN