Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çeşme Belediyesi’nden Aşk Festivali

Çeşme Belediyesi’nden Aşk Festivali
Şiirlere, filmlere, romanlara konu olan aşkın bu kez festivali yapılacak. İzmir’in Çeşme İlçesi Dalyan Mahallesi’nde 21-22 Kasım’da gerçekleştirilecek festivalde aşk filmleri gösterimi, şiir dinletileri olacak. Geçmiş yıllarda Sakız Adası’ndaki aşkını görebilmek için kule yapan sağır ve dilsiz Nezir Kaya’nın aşk kulesi yeniden yapılarak simgesel bir anıt haline getirilecek.

 

Yazın iğne atsan yere düşmez kalabalıklar yaşayan Çeşme’ye kışın da ilgi çekmek isteyen belediye Aşk Festivali düzenleyecek. Türkiye’nin ilk Aşk Festivali, 21-22 Kasım’da Çeşme’nin Dalyan Mahallesi’nde yapılacak. Sağır ve dilsiz Nezir Kaya’nın gerçek hayat öyküsünden yola çıkılarak düzenlenen festivalde aşk filmleri gösterimi, şiir dinletileri olacak. Cumhuriyet sonrası dönemde yaşandığı ancak kesin tarihi bilinmeyen Nezir Kaya’nın aşk öyküsü 1998 yılında Kayıkçı filmine de konu olmuştu. Oyuncu Mehmet Ali Alabora Nezir Kaya’yı canlandırmıştı. Dalyan’da yaşayan Kaya’nın Sakız Adası’nda yaşayan sevdiği kadını görebilmek umuduyla inşaat bilgisi olmadan kendi elleriyle yaptığı kule yeniden yapılacak ve simgesel anıt haline getirilecek.
 
Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, festivali düzenleme amaçlarını şöyle anlattı:
 
"Aşk, sevgi son yıllarda en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyler. Aşk festivali ile bu duyguların yeniden canlanmasını, artmasını sağlayacağız. Türk ve dünya sinemasının önemli aşk filmleri gösterilecek. Şairler, aşk şiirlerini okuyacak. Müzik dinletilerinin yanı sıra aşkın dansı tango yapılacak. Herkesin sevdikleriyle katılacağı, gençlerin kol kola eğleneceği bir festival olacak. Nezir Kaya’nın destansı aşkı bize bu festivali hazırlattı. Onun aşk kulesini yeniden inşa edip, simge anıt haline getireceğiz."
 
 

Yayın Tarihi : 14.11.2015 : 10:43

Etiketler : Çeşme    Belediyesinden    Aşk    Festivali    Genel   


Yorumlar

4593
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN