Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'ABD Özür Dinlemeli'

'ABD Özür Dinlemeli'
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Washington yönetiminin İran’a karşı politikasını değiştirmesi ve özür dilemesi durumunda ikili ilişkilerin normalleşip karşılıklı olarak büyükelçiliklerin açılabileceğini ifade etti.

 

İtalya’ya yapacağı resmi ziyaret öncesi İtalyan Rai News televizyonuna konuşan Ruhani, İran İslam Devrimi’nden sonra kapalı tutulan İran ve ABD büyükelçiliklerinin tekrardan açılabilmesinin Washington yönetiminin tavrına bağlı olduğunu kaydetti.
 
İran Cumhurbaşkanı, "Bu işin anahtarı Amerika’nın elindedir. ABD, İran halkından yaptığı zulümlerden dolayı özür diler, İran’a yönelik politikalarını değiştir ve saygılı davranmaya başlarsa o zaman şartlar mutlaka değişir" diye konuştu.
 
İran ve ABD arasındaki diplomatik ilişkiler, İran’da yapılan İslami Devrim sonrası 1979 senesinde ABD’nin Tahran’daki büyükelçiliğinin radikal bir grup tarafından basılıp çalışanlarının rehin alınmasının ardından askıya alınmıştı.
 
İran, Esad’sız bir Suriye düşünür mü ?
 
Suriye sorununa da değinen Ruhani, “İran, Suriye’de Beşar Esad’sız bir yönetim düşünür mü?" sorusuna karşılık, "Bize göre Suriye’nin geleceğine Suriye halkı karar vermeli" diye yanıtladı.
 
Ruhani, "Suriye’de yönetimin türü ve yetkililerin kim olacağına sadece Suriye halkı karar verebilir. Yabancı ülkeler, özgür bir seçim ortamının sağlanması için çalışmalı ve Suriye halkını ilgilendiren konulara girmemeli. Özgürce yapılacak seçimlerde Suriye halkı kimi seçerse saygı gösteririz" diye konuştu.
 
Resmi temaslarda bulunmak amacıyla yarın İtalya’ya gidecek olan Ruhani, ardından Fransa’ya geçecek.

Yayın Tarihi : 13.11.2015 : 16:04

Etiketler : Ruhani    Abd    Özür    Dilerse    İlişkiler    Normalleşir    Dış    Haberler   


Yorumlar

6436
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN