Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kabil’de Taliban’a Protesto

Kabil’de Taliban’a Protesto
Geçtiğimiz pazar günü IŞİD’e bağlı gruplar tarafından kafaları kesilerek öldürülen 1’i çocuk 2’si kadın 7 kişinin cenazeleri başkent

 

 
Kabil’de binlerce kişinin katıldığı konvoyla sloganlar eşliğinde Cumhurbaşkanlığı sarayı yakınındaki kent meydanına getirildi. Cenazeler kent meydanında tutulurken, cenaze töreni hükümet karşıtı sloganların atıldığı protesto gösterisine dönüştü.
 
Törene katılan Tacik, Türkmen, Özbek ve Hazara kökenli sayıları on bine yaklaşan kalabalık, Afgan hükümetini IŞİD ve Taliban terörünün sonlandırılması için yeterli tedbirleri alamamakla suçluyor.
 
Cenazelerle birlikte Kabil sokaklarında kilometrelerce yürüyen içlerinde genç kız öğrenciler ve kadınların da bulunduğu grup meydanda, hükümet tarafından Taliban ve IŞID’e karşı etkili bir mücadele için gerekli sözler verilmeden cenazeleri defnetmeyecek.
 
IŞID’ın Afganistan’daki yapılanması olan IŞID-Khorasan eyaleti üyesi militanlar geçtiğimiz aylarda içinde Hazara’ların bulunduğu bir otobüsten 39 kişiyi kaçırmıştı. Kafası kesilerek öldürülen biri çocuk ikisi kadın 7 Afgan sivil, kaçırılan Hazara kökenli yolculardandı.
 
Meydan çevresinde yoğun güvenlik tedbirleri alınırken, kalabalığa karışabilecek bir intihar saldırganı içinde güvenlik güçleri en üst seviyede alarmda.
 
Protestoya katılan bir kadın, "Burada öldürülen kardeşlerimiz için toplandık. Afganistan’da yeni hükümet kurulalı 16 ay oldu. Ama kendimizi güvende hissetmiyoruz. Adalet, güvenlik ve bu yapılan katliamın sorumlularının bir an önce cezalandırılmasını istiyoruz. Taliban ve IŞID’e karşı etkin mücadele edilemiyor. Bu bizi korkutuyor" dedi.
 
Bir başka protestocu ise, "Burada toplanan kalabalık tek bir şey istiyor, o da bizi yönetenlerin bir an önce güvenliğimizi sağlayabilecek tedbirleri almaları. IŞID 7 kardeşimizi kalleşçe öldürdü, hiç kimse bir şey yapamadı. Adalet istiyoruz, hükümet bunun hesabını vermeli" dedi.

Yayın Tarihi : 11.11.2015 : 14:11

Etiketler : Kabilde    Binlerce    Kişi    Işid    Talibanı    Protesto    Ediyor    Dış    Haberler   


Yorumlar

5242
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN