Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


O'nun Hakkında Bilmeniz Gerekenler

O'nun Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Türkiye Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, vefatının 77. yılında bir kez daha büyük bir özlemle anıyor. Peki, bir toplumu dirilten ve dehasıyla geleceğe taşıyan büyük lideri ne kadar tanıyoruz?

 

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Türk toplumunu geleceğe taşıyan Mustafa Kemal Atatürk'ü bilhassa biz İzmirliler, her fırsatta çok sevdiğimizi söyleriz de, “Atatürk'ü seviyorum” sözümüzü, “Atatürk'ü anlıyorum” sözüne çeviremeyiz. Ana adının Zübeyde, baba adının Ali Rıza, kardeşinin adının Makbule, eşinin Latife Hanım olduğunu biliriz ama söz gelimi yurt gezilerinde yanından ayırmadığı köpeğinin adını bilmeyiz. Türklüğün büyük liderine olan sevdamızı baba sevgisi gibi hissederiz de, onu bir türlü yeterince tanımayız. Eserlerini okumaz, kendi fikirlerimizi, onun sözlerinden cımbızladığımız kısımlar üstüne kurgularız. Aslında bu işin bir parça da güzel tarafı. Eğer bugün farklı görüşlerdeki bireyler, kendilerinde Atatürk'ten bir parça görebiliyorsa bu da Atatürk'ün bilgeliğinden ve toplumu kucaklayışındandır. Yine de sözleriyle, sevdiği şarkılarla, eserleriyle ve bazı kişisel bilgileriyle derlenen bu yazıda, “Atatürk'ü tanımaya giriş” niteliğinde pratik bilgiler göreceksiniz.

 
Nutuk
 
Atatürk ve kitap konusu açıldığında birçok kişinin aklına doğrudan Nutuk adlı eser gelir. Buraya kadar her şey normal ama anormallikse bundan sonra başlıyor. Zira ne Nutuk'u okuyoruz, ne de Nutuk dışında kalan eserleri biliyoruz. O halde işe Nutuk ile başlayalım. Ulu Önder Mustafa Kemal'in 1927 yılında ilk olarak Osmanlıca olarak basılan eseri Nutuk, Kurtuluş Savaşı ve akabinde yaşananları bizzat Atatürk'ün gözüyle okuyucuyla buluşturmakta. İçinden kısa bir bölümse şöyle; “Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!”
 
Okuyunca, “Ama bu Gençliğe Hitabe'nin sonu değil miydi?” diyenler için şimdiden belirteyim; Nutuk, Gençliğe Hitabe ile bitmekte...
 
 
Atatürk'ün diğer eserleri
 
Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk dışında kalan ve kiminde askeri taktiklerden bahsettiği, kimindeyse doğrudan toplum yapısıyla ilgili ifadeler kullandığı eserlerinden şüphesiz en farklısı bugün kullandığımız “üçgen, paralel” gibi kelimelerin fikir babalığını yaptığı Geometri isimli kitabı. Resmi kayıtlara göre yaklaşık 4 bin kitap okuyan Atatürk'ün eserlerin çıkış tarihine göre listelenmiş haliyse şöyle;
 
1- Tâbiye Meselesinin Halli ve Emirlerin Sureti Tahririne Dair Nesayih
2- Takımın Muharebe Talimi (Almanca'dan çeviri - 1908)
3- Cumalı Ordugâhı - Süvari: Bölük, Alay, Liva Talim ve Manevraları (1909)
4- Tâbiye ve Tatbikat Seyahati (1911)
5- Bölüğün Muharebe Talimi (Almanca'dan çeviri - 1912)
6- Zabit ve Kumandan ile Hasbihal (1918)
7- Nutuk (1927)
8- Vatandaş İçin Medeni Bilgiler (Manevi kızı Afet İnan adıyla yayımlandı) (1930)
9- Geometri  (isimsiz yayımlandı – 1937)
 
 
Gerçekleşmeyen son arzusu
 
Mustafa Kemal Atatürk, hayatını kaybetmeden önce son bir şey ister; enginar yemeği... Dr. İhsan A. Özkaya, bu isteği şu sözlerle ifade eder; “Hazırlıklar tamamlandı ve 12.20'de ponksiyona başlandı. Atatürk karnındaki bütün suyun alınmasını istedi. Boşaltıldıkça ne kadar su çıktığını soruyordu. Gerçekte 6 litre alınmasına rağmen, kendisine bunun 2 katı söylendi. Bu operasyondan sonra Atatürk oldukça rahatladı ve canı enginar yemeği istedi. Fakat bu sebze o zaman İstanbul'da bulunmadığından Hatay'a ısmarlandı. Enginarlar geldiğinde durumu ağırlaşmıştı ve yemesi kısmet olmadı.”
 
Unutmayacağız
 
Büyük Atatürk; tarihimizin en büyük kahramanlarından biri olarak altın harflerle yazdığın adın daima gönlümüzde. Unutursak gök girsin kızıl çıksın.
 
 
Atatürk'ten kısa kısa
 
Ulu Önder Atatürk'ün en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilavdır. Okuduğu askeri liseden kalma bu alışkanlığının yanında Atatürk'ün tatlı olarak da gül reçelini sevdiği kayıtlara geçmiştir.
 
Köpeğinin adı Foks ve atının adı da Sakarya'dır. Köpeği Foks'u birçok yurt gezisinde yanında götürür ve onunla vakit geçirmekten çok mutlu olur. Sadıklığı ve sevimliliğiyle ün salan Foks, bir süre sonra Atatürk'ün elini ısırır. Bunun üstüne çiftlik görevlilerince yaşamına son verilen ve içi doldurulan köpeğin bu halini görünce çok üzülür ve gömülmesini emreder.
 
Sabah kahvaltısını sevmeyen Atatürk, cepheden cepheye gitmekle geçen bir ömür geçirmesine rağmen, kan görmekten de hoşlanmazdı.
 
Fikrimin İnce Gülü, Vardar Ovası, Yanık Ömer, İzmir'in Kavakları gibi eserleri dinlemeyi de çok severdi.
 
"Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk milliyetçisiyiz; Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur." ifadesini 26 Nisan 1926'da Ankara'da Türk Ocakları delegelerine yaptığı konuşmasında kullanır.
 
 

Yayın Tarihi : 10.11.2015 : 10:14

Etiketler : haber    haberler    atatürk    mustafa kemal    10 kasım    anma    O\'nun Hakkında Bilmeniz Gerekenler    kanalben    ben haber    ben tv       


Yorumlar

1448
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN