Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


2 Bin 100 Yıllık Mezarlar Bulundu

2 Bin 100 Yıllık Mezarlar Bulundu
İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İZSU) Foça ilçesindeki kanalizasyon borusu döşeme çalışmaları sırasında 2 bin 100 yıllık kiremit mezar ve lahitler bulundu. Kazı bölgesi, mezarlar ve insan iskeletleri incelemeye alındı.

 

Dün öğleden sonra İsmetpaşa Mahallesi’nde Foça Kazı Kurulu’nun görevlendirdiği bir arkeolog eşliğinde yapılan kanal açma ve kanalizasyon borusu döşeme çalışmaları sırasında, tarihi kalıntılara rastlandı. Çalışmanın durdurulması ve arkeologların incelemeleri sonrası çevrede bir antik mezarlığın bulunduğu anlaşıldı. Kiremit mezarlardaki insan iskeletleri ortaya çıkarken, lahitler ise bugün açılarak incelenmeye başlandı.
 
UZMAN YORUMU
 
Daha önce yapılan bazı çalışmalarda çok sayıda eserin bu şekilde tahrip edildiğini belirten bir uzman arkelog şunları söyledi:
 
"Foça gibi antik kentler üzerinde modern kentler kurulduğunda, bu yeni kentlerde yaşayan halkın kanalizasyon gibi ihtiyaçlarının giderilmesi zorunluluk. Ancak bunun için uygun projelerle çalışılması gerek. Avrupa’da son yıllarda yüzeye daha yakın ve aynı zamanda maliyeti de daha düşük projelerle bu ihtiyaçlar gideriliyor. Bizde ise cazibe yöntemi denilen ve kendi eğimiyle akmayı sağlayan projeler tercih ediliyor. Daha derine inmeyi gerektiren bu projeler nedeniyle bazı antik kentlerde kanalizasyon türü çalışmalar yapılamazken, yapılanlarda tarihi eserler zarar görebiliyor."

Yayın Tarihi : 06.11.2015 : 13:28

Etiketler : Foçada    Kanalizasyon    Kazısında    Bin    Yıllık    Mezarlar    Bulundu    Genel   


Yorumlar

4644
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN