Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


1250 Yıllık Hamam Ortaya Çıktı

1250 Yıllık Hamam Ortaya Çıktı
Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, tarihi Harran harabelerinde devam eden kazı çalışmaları sırasında bulunan 1250 yıllık hamamın büyük bölümü ortaya çıkarıldığını söyledi.

 

 
Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Harran Kaymakamı Temel Ayca ve Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz ile birlikte tarihi Harran Höyük Tepesi’nde Nisan ayında başlatılan ve 200 kişiye sürdürülen kazı çalışmalarını inceledi. Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal’dan kazı çalışmaları hakkında bilgi alan Vali Küçük, çalışmada yer alan işçilerle sohbet etti. Vali Küçük, çalışmalarda bulunan 1250 yıllık hamamın büyük bir bölümü ortaya çıkarıldığını söyledi. Kazıların Kasım ayı sonuna kadar süreceğini anlatan Vali Küçük, Harran’ın Türkiye’deki en eski yerleşim merkezlerinden biri olduğunu belirterek, şöyle dedi:
 
"Harran, her karış toprağının altında muhakkak bir medeniyete ait önemli hazineleri barındırıyor. Sadece İslamiyet dönemi değil, ondan önceki dönemlerde de Harran, bir medeniyet merkezi olmuştur. Sin Tapınağı’nın burada olduğu biliniyor. Daha sonra Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlıları kapsayan İslamiyet döneminde de Harran, yöreye ışık saçan bir merkez olmuştur. 200 kişilik ekiple süren çalışmalar belirli bir aşamaya geldiğinde Harran, kentimiz ve bölgemizin en önemli turizm merkezlerinden birisi olacaktır."

Yayın Tarihi : 05.11.2015 : 15:31

Etiketler : Harrandaki    Yıllık    Hamamın    Büyük    Bölümü    Ortaya    Çıkarıldı    Genel   


Yorumlar

6783
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN