Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Gecekondu Mahallesinden Akıllı Kente

Gecekondu Mahallesinden Akıllı Kente
İzmir’de kentsel dönüşüm alanı içinde yer alan 122 hektarlık Gaziemir Aktepe ve Emrez mahalleleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Kentsel Tasarım ve Mimari Fikir Projesi Yarışması’yla adeta modern bir çehreye büründü.

 

Yeni konutların yanı sıra sosyal ve kültürel alanların oluşturulmasının amaçlandığı projede Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seçkin Kutucu’nun koordinatörlüğündeki ekip, 32 proje arasından derece almayı başardı. Uygulanabilirliği yüksek olan projede kent bostanları, hobi bahçeleri, spor ve sağlık merkezleri, engelliler için erişebilirlik gibi detaylara yer verildi. Zeytin ağaçlarının koruma altına alındığı projede ayrıca mahalle halkının kendi yaşam alanlarının bakımlarını üstlenmeleri için de olanaklar yaratıldı.  
 
PROJE İLK 5 ARASINDA YER ALDI 
 
Toplamda 32 projenin katıldığı ve 10 projenin derece aldığı yarışmada Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seçkin Kutucu’nun koordinatörlüğündeki ekip 5 eşdeğer ödül grubu içinde yer aldı. Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin de dahil olduğu projede Aktepe ve Emrez mahallelerinde yaşayan vatandaşların yaşam kalitelerini artırmayı hedeflediklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Seçkin Kutucu, “Projeyi hazırlarken ekolojik, sosyal, ekonomik sürdürülebilirlik ile enerji kullanımını dikkate aldık” dedi. 
 
İMAR PLANLARI KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASINA UYGUN HAZIRLANDI
 
Projenin kentsel dönüşüm yasasına uygun olarak hazırlandığını dolayısıyla da uygulanabilir olmasıyla dikkat çektiğini ifade eden Kutucu, mevcut alandaki yeşil alan yerlerinin de artırıldığını söyledi. Yaşarlı akademisyen, projeyi şöyle anlattı:   
 
“Proje alanı içinde, şartnamede belirtilen korunacak yeşil alan bölgesi dışında yoğun bir yeşil doku bulunmamaktaydı. Bu nedenle yeşil alanları genişlettik ve çeşitlendirdik. Ayrıca yeşil alanları konut ve yaşam alanlarının yanı sıra yaya yollarının tasarımından çeperlerdeki sınır bölgelerine kadar genişlettik. Konut tiplerini ise farklı yaşam biçimlerine uygun olarak tasarladık. Ekonomik sürdürülebilirliği sağlamak için de mevcutta 5 bin birim konuttan oluşan alanı 8 bin birim konuta yükselttik. Öte yandan alanın kuzey sınırında bulunan kurşun fabrikasının insan sağlığını tehdit etmesini dikkate alarak zehirli atıkların kirlettiği toprağın tamamen temizlenip tekrar sahaya götürülebilmesi için bir öneri de sunduk.”
 
BÖLGE HALKININ GÖRÜŞLERİ ALINACAK 
 
Yrd. Doç. Dr. Seçkin Kutucu yarışmada derece alan projelerin bölge halkıyla paylaşılacağını ve halkın da  görüşlerinin alınacağını söyledi.  
            
 

Yayın Tarihi : 04.11.2015 : 09:58


Yorumlar

8878
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN