Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''İzmir’de Seçimin Galibi Ak Parti''

''İzmir’de Seçimin Galibi Ak Parti''
Siyaset bilimci Prof.Dr. Tanju Tosun, İzmir’de 1 Kasım seçimlerinde 100 seçmenden 10’unun parti değiştirdiğini belirterek, MHP seçmeninin yüzünü AK Parti’ye döndüğünü söyledi. İzmir’de seçimin galibinin AK Parti olduğunu ifade eden Prof.Dr. Tosun, muhafazakar Kürtler’in de HDP’den koptuğunu dile getirdi.

 

 
Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü, siyaset ve sosyal bilimler alanında uzman Prof.Dr. Tanju Tosun, İzmir’de 1 Kasım seçimlerinde 7 Haziran’a göre 100 seçmenden 10’unun parti değiştirdiğini belirterek, MHP ve HDP’den AK Parti’ye oy geçişinin olduğunu söyledi. Prof.Dr. Tosun, şöyle konuştu:
 
"Seçmen, MHP için ’İktidar ortağı olamadın’, ’Sürekli hayır’da ısrar ettin’ dedi. HDP’nin Türkiyelileşememesi sınırlı sol seçmeni ondan uzaklaştırdı. HDP seçmeni konformist. Düzenin çok radikal bir değişiminden yana bir seçmen değil. Orada da güvenlik arayışı var. HDP önce seküler yoksul Kürtler’i, ardından aşırı ölçüde siyasallaşmış Kürt milliyetçileri kendi etrafında tutmaya çalıştı. Muhafazakar Kürtler’le 7 Haziran’da kurmuş olduğu ittifakı çözdü. Burada HDP’den AK Parti’ye geçiş oldu. Torbalı’da 8 puanlık artışta muhafazakar Kürt seçmenin payı büyük. AK Parti oylarını 8 puan artırdığı Kemalpaşa’da da milliyetçi ve muhafazakar seçmenden oy aldı. AK Parti kentin kırsalında oy artış oranını yükseltirken kent merkezinde laik, liberal, kentli seçmenle mesafeli duruşu dikkat çekti. AK Parti kentli seçmenle hala sandığa yansıyacak bir ilişki kuramadı. AK Parti 1 milyon oy hedefine ancak bu seçmeni ikna ederek ulaşabilir. CHP 7 Haziran’da yüzde 1’in altında oyunu HDP’ye kaptırmıştı. 1 Kasım’da HDP’den oy geçişi olmadı. İzmir’de 10 seçim de olsa merkez sağda alternatif bir parti olmadığı sürece CHP yüzde 45’in altına düşmez. CHP bu oy gücünü korur ama CHP’nin sorunu bunu yüzde 50’lerin üzerine taşımak olmalı. MHP seçmeni yüzünü AK Parti’ye döndü. Cumhurbaşkanının kampanya sürecindeki milliyetçi söylemi, terörü önleme konusunda izlenen güvenlikçi bir iç politika ve hayırcı MHP algısı başarılı oldu. MHP’nin İzmir’de ikinci sıralara kadın aday koyması da seçmeni ikna edemedi. Çünkü ’erkek parti’ imajı olan MHP’de seçmen cinsiyetçi kimlik üzerinden oy vermiyor."

Yayın Tarihi : 02.11.2015 : 15:28

Etiketler : Tosun    İzmirde    Seçimin    Galibi    Ak    Parti    Politika   


Yorumlar

1220
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN