Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Seçimlerle İlgili Flaş İddia

Seçimlerle İlgili Flaş İddia
İzmir'in birçok ilçesindeki birçok sandıkta sandık kurulu başkanlarının, görevlilere boş tutanakları imzalattığı iddia edildi.

 

İzmir'in birçok ilçesindeki birçok sandıkta sandık kurulu başkanlarının, görevlilere boş tutanakları imzalattığı iddia edildi. Suç olan bu girişime karşı siyasi partiler ayaklandı. Boş tutanakların imzalatıldığı sandıklar tespit edilmeye çalışılıyor.
 
Oy kullanma işlemi tamamlandıktan ve oylar sayıldıktan sonra çıkan sonuçların yazılması ve görevlilerin, sonuçların kaydedildiği tutanakları imzalaması gerekiyor. Sandık kurullarının oluşumu ile görev ve yetkilerini düzenleyen 135 sayılı genelgeye göre sandık sonuç tutanakları, ancak seçim süreci bittikten, sayım ve döküm işlemleri tamamlandıktan sonra imzalanabiliyor. Genelgenin 45. maddesi şöyle diyor: “Sandık kurulu, (Örnek: 86) sayılı sandık sonuç tutanağını, iki nüsha olarak, sayım ve döküm işlemleri sırasında elde edilen bilgilere ve sayım ve döküm cetveli sonucuna göre düzenler. Bu tutanakların ait olduğu bölümüne seçim bilgileri eksiksiz olarak işlendikten sonra başkan ve üyeler tarafından ad ve soyadları yazılarak imzalanır, sandık kurulu mührü ile mühürlenir.”
 
Durumu sosyal medyada değerlendiren bir avukat, İzmir'de birçok sandıkta sayım tutanaklarının boş olarak imzalandığını iddia etti. Bu konuda Twitter'da şunları yazdı: “Şu an son gelen sayıya göre Izmir boş tutanak sayısı 80, itiraz edilen tutanak sayısı en fazla 10. İzmir genelinde imzalanmış boş tutanakları tespit etmeye çalışıyoruz, bu şekilde bir hayli fazla tutanak var. İzmir Şehit Ali Güner Yeşilbağ İlkokulu 1229 No'lu sandıkta sandık sayım tutanakları şu anda imzalanıyor. Karşıyaka Gazi Lisesi 1008, 1015 nolu sandıklar da ıslak imza sonuç tutanakları imzalanmış. İzmir 80.Yıl Okulu, 1416, 1417, 1414, 1420, saat 10.00'da boş tutanaklar imzalandı. Mediha Mahmutbey Okulu A blok 2092 Sandık Boş tutanak tespit edildi. Necmiye Bilgin Okulu, 1186 imzalı boş tutanaklar yırtıldı. 1182 ve 1181 de sadece sayım dökümler imzalanmış. Halil Atila 2306, 2307, 2301, 2306, 2349 ve 2348'de tutanaklar boş imzalanmış. Boş seçim tutanağı imzalanması, 298 sayılı Seçim Kanunu madde 105/e aykırılık teşkil etmekte, itiraz edilip tutanak tutulmalıdır. Boş sonuç tutanağı imzalanması durumunda, üstü çizilerek iptal edilmesi, tutanak tutulması gereklidir.”
 
SİYASİ PARTİLER TEYAKKUZDA
 
MHP İzmir İl Başkanlığı'nda oluşturulan seçim birimi, boş tutanaklara imza atılmasına karşı sandık görevlilerini uyardı. Boş tutanakların imzalanmamasını isteyen MHP'li yetkililer, bu durumla karşılaşılması halinde hemen kendilerine bildirilmesini ve itiraz edilmesini, bu olayla ilgili ayrı bir tutanak tutulmasını istedi. Bu konuda kendilerine de ihbarlar geldiğini belirten yetkililer, “Boş tutanaklar imzalanmamalı.” dedi. Boş tutanakların imzalatıldığının belirlendiği sandıklardaki müşahitlerin, özellikle dikkatli olmaları konusunda uyarıldığını dile getirdiler.
 
CHP İzmir İl Başkanlığı'nda oluşturulan seçim birimindeki görevliler de boş tutanak imzalanmasına karşı her türlü kanuni itirazları yapacaklarını bildirdi. CHP'li yetkililer, sandık başlarında görevli müşahitlerin, sonuna kadar yerlerinden ayrılmamasını istedi.
 

Yayın Tarihi : 01.11.2015 : 16:28

Etiketler : izmir    oy pusulası    boş tutanak    siyasi partiler   


Yorumlar

5038
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN