Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Türkiye Sandık Başında

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 26'ncı dönem milletvekillerinin belirleneceği seçimde oy verme işlemi Doğu'daki 32 ilde saat 07.00'da, diğer 49 ilde ise saat 08.00'da başladı.

 

7 Haziran'da yapılan seçimden sonra hükümet kurulamaması üzerine yasa gereği 1 Kasım'da seçim yapılması kararı alınmıştı. Bugünkü seçinde ülke genelinde kayıtlı 54 milyon 49 bin 851 seçmen, 175 bin sandıkta oy kullanacak. Doğu bölgemizdeki 32 ilde seçmenler 07.00- 16.00, diğer 49 ilde ise 08.00-17.00 saatleri arasında oy verecek. Diğer 49 ilde ise sandıklarda oy verme işlemi ise saat 08.00'da başladı.
 
YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ
 
Seçimde terör eylemlerinin yoğun olduğu Güneydoğu ve Doğu illerinde özellikle sandıkların bulunduğu binaların çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındığı gözleniyor. Oy verme işlemenin başlamasından önce sandık başlarında kuyrukların oluşması seçime katılımın yüksek oranda olacağını gösteriyor.
 
LİDERLER NEREDE OY KULLANDI?
 
Bugünkü seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyunu İstanbul Üsküdar’daki Saffet Çebi İlkokulunda kullandı.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya'da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara'da, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da İstanbul Sultanbeyli'de oyunu kullandı.
 
GÖREVLİLER “SANDIK YEMİNİ" ETTİ
 
Türkiye'nin 26. dönem milletvekillerinin belirleneceği seçimde görev alan sandık başkanları ve memurlar ile parti gözlemcileri, sabah erken saatlerde görev yapacakları okullara geldi. Kadıköy İstanbul Anadolu Lisesi'ndeki görevliler, hazırlıklarını tamamladıktan sonra oy verme işlemleri başlamadan önce 'sandık yemini' etti. 
 
Sandık görevlileri, "Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirtilmesi için, görevimi kanuna göre doğru olarak yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim" diyerek yemin etti.
 
İSTANBUL'DA İLK OYLAR KULLANILDI
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 26'ncı dönem milletvekillerinin belirleneceği seçimde oy verme işlemi İstanbul'da saat 08.00'da başladı. 7 Haziran'da yapılan seçimden sonra hükümet kurulamaması üzerine 1 Kasım'da seçim yapılması kararı alınmıştı. Bugünkü seçinde ülke genelinde kayıtlı 54 milyon 49 bin 851 seçmen, 175 bin sandıkta oy kullanacak. Erken saatte gelen vatandaşlar oyun kullandı.Oy kullanan vatandaşlar “vatana millete hayırlı olsun “dileklerinde bulundu. 
 
SANDIKLARDA KUYRUK
 
Oy verme işleminin saat 07.00’de başlayıp 16.00’da sona ereceği iller arasında olan Erzurum, Kars, Erzincan, Ağrı, Iğdır, Muş ve Ardahan’da sandık kurullarındaki görevliler karanlıkta okul ve kamu binalarına gitti. Hazırlıklarını kısa sürede tamamlayan sandık kurulları, saat 07.00'de kapıları açarak oy verme işlemini başlattı. 
 
Sandıkların önünde kuyruk oluşturarak oylarını kullanan seçmenler, ülke için hayırlı olması dileğinde bulundu.
 
Polisin sandıkların bulunduğu yerlerde yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlenirken, oy verme işlemi devam ediyor.
 
SAMSUN’DA SEÇİM 
 
Samsun’da oy verme işlemi saat 08.00’da başladı. Seçmenler seçim için erken kalkıp sandık başına gitti. Oy verme işleminin yapıldığı bölgelerde polis ve jandarma tarafından da güvelik tedbirleri alındı. 923 bin 876 seçmene sahip Samsun’da oy verme işleminin 2 bin 954 sandıkta gerçekleştirildiği belirtildi. 
 
SANDIĞA ERKEN GİDENLER
 
Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Kilis'te 26'ncı Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanma işlemleri başladı. 
 
5 ilde saatlerin 07.00'yi göstermesiyle birlikte okullarda kurulan seçim sandıklarında görevliler tarafından hazırlıklar tamamlandı ve seçmenler oy vermeye başladı. Sabahın erken saatinden itibaren sandık başına gidenler, 26'ncı Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin tercihlerini yaptı. 
 
Günün ilerleyen saatlerinde yoğunluk yaşanacağı düşüncesiyle erkenden oy kullandıklarını ifade eden seçmenler, çıkacak sonucun ülkeye hayırlı olmasını diledi.
 
HAKKARİ'DE GÖZLEMCİ
 
26'ncı dönem milletvekillerinin belirleneceği seçimde oy verme işlemi Van, Hakkari ve Bitlis'te saat 07.00'de başladı. Van'da 2019 sandıkta 599 bin 698, Hakkari'de 509 sandıkta 157 bin 546, Bitlis'te ise 807 sandıkta 190 bin 203 seçmen oy kullanacak. Sandıkların açılmasıyla birlikte oy vermek için vatandaşların sandık başlarına geldiği ve seçime ilginin olduğu gözlendi.
 
Seçmenlerin oy kullanacağı okullar önünde geniş güvenlik önlemleri alınırken, Hakkari'de aralarında Almanya'nın Sol partisi Dielinke Milletvekili Jan Van Aken'in de bulunduğu 21 kişilik heyet gözlemci olarak seçimi takip ediyor. 
 
Okulları tek tek dolaşan ve gazetecilere açıklama yapan Alman Milletvekili Aken, seçimin güvenli bir şekilde geçip geçmediğini rapor edip ilgili yerlere vereceklerini söyledi.

Yayın Tarihi : 01.11.2015 : 11:13

Etiketler : türkiye    seçim    sandık başında    yeniden    oy verme   


Yorumlar

2882
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN