Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Nicky Broekhuysen 'Taş Kıranlar'

Nicky Broekhuysen 'Taş Kıranlar'
Nicky Broekhuysen’in ''Taş Kıranlar'' sergisi 15 Kasım 2015 tarihine kadar Blok Art Space'de sanatseverlerle buluşturuyor.

 

Tarlada çalışan işçiler, evin alt katlarında yaşamaya mahkum hizmetçiler… 16. yüzyıldan itibaren ünlü ressamların resmetmeye başladığı işçi güruhunun, süksesini başrolü olduğu tablolara borçlu Rönesans düşeslerin puanını düşürdüğü bir gerçek. 
 
Fransız ressam Gustave Courbet de özellikle köylü sınıfını resimlerine konu eden isimlerden biri. İki köylünün yol kenarında taş kırdığı 1849 tarihli ‘Taş Kıranlar’ tablosu, dönemin sosyal gerçeklerini tokat gibi yüze vurmasıyla nam salmış. Courbet bu eseriyle, tabloların konusu olan yönetici sınıfı ile işçi sınıfını aynı seviyeye taşımıştı şüphesiz, değişim de o dönem başladı.Buradan nereye geleceğim… İşte bu tablo Nicky Broekhuysen’e ilham olmuş.
 
 
‘Taş Kıranlar’ ismini olduğu gibi alan sergi aslında günümüze dek hiç değişmeyen sosyal statü meselesini işlerken; hiçbir şeyin sabit kalmayacağını, “gün gelir devran döner” hesabı toplumsal yapılarda her zaman bir kayma olabileceğini anlatıyor. Tablolarda ikili kodu temsil eden 1 ve 0 sayılarından oluşan/yıkılan dağlar, patlayan yanardağlar hem yıkıma hem de yeni toplumsal inşaaya göz kırpıyor. Gezerken aklınızda yeni fikirler oluşturacak, geçmişten günümüze toplumsal yapıyı sorgulatacak bir sergi.

Yayın Tarihi : 29.10.2015 : 09:26

Etiketler : Nicky Broekhuysen    Taş Kıranlar    sergi    sanatçı    eserler    ressam    Fransız ressam    Gustave Courbet    sosyal gerçekler    statü    toplumsal yapılar    tablolar   


Yorumlar

5317
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN