Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tarihi Kent Bergama’da, Tarihi Proje

Tarihi Kent Bergama’da, Tarihi Proje
İzmir’in Bergama İlçesi’nde hayata geçirilen ’Kentsel Kültür Varlıkları Projesi’ ile eski evler restore edilecek.

 

Bergama Belediyesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile birlikte ‘Kentsel Kültür Varlıkları Projesi’ adı altında eski evleri ayağa kaldırıyor.
 
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Bergama’nın CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, "Bergamalı vatandaşlarımıza ait yapıların rölöve ve restorasyon projeleri, üniversitedeki öğretmenlerin denetiminde, öğrenciler tarafından hazırlanıyor. Hazırlanan projeler İzmir 2 numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandıktan sonra tekrar bu yapıların sahiplerine teslim ediliyor. Dolayısıyla bu yapıları restore etmelerinin önü açılıyor" dedi.
 
Bergama Kentsel Kültür Varlıkları Envanteri Projesi yürütücüsü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı ve Restorasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Demet Binan ise Bergama Belediyesi ile yaptıkları protokol kapsamında nitelikli ve korunması gereken evleri, kültür varlıklarını belgelediklerini açıkladı. Öncelikli olarak en harap durumdaki evleri belirlediklerini söyleyen Prof. Dr. Binan, "Bunların rölöve, restitüsyon, restorasyon projelerini, her türlü analizlerini ve raporlarını hazırlıyoruz. Bu çalışmada hazırladığımız projeleri Bergama Belediyesi’ne teslim ediyoruz. Bergama Belediyesi de bu projeleri; önceliğine, bozulma durumuna ve niteliğine göre değerlendirip, Valilik, Bakanlık ve TOKİ’den bir takım fonlar alarak evlerin restorasyonlarını yapacak" diye konuştu. Dünya kültür mirasının korunmasına katkı verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Binan, her yıl 10-15 yüksek lisans öğrencisinin projenin içine dahil olduğunu dile getirdi. Üniversitenin araştırma, eğitim, topluma katkı gibi üç ana görevi bulunduğunu hatırlatan Binan, "Bu şekilde Bergama’ya destek veriyoruz. Çünkü Bergama bunu hak ediyor. Dünya kültür miras listesine girdi. İnsanlığın ortak mirası artık. Bizde bu şekilde kültür mirasının korunmasına katkı vermeye devam edeceğiz" dedi.

Yayın Tarihi : 28.10.2015 : 16:10

Etiketler : Tarihi    Kent    Bergamada    Proje    Bölge   


Yorumlar

3214
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN