Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP’li Sındır’dan Bakırçay Turu

CHP’li Sındır’dan Bakırçay Turu
Seçim çalışmalarına Bakırçay Havzası’nda devam eden CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Bergama’nın köylerinde CHP iktidarı için hemşerilerinden destek istedi. Sındır, köy kahvelerinde üreticiye verilen desteğin mazot vergisiyle geri alındığını söyledi.

 

Bergama’nın Kadıköy ve Aziziye köylerinde kahvehane toplantılarında çiftçilerle buluşan Sındır, "Üreticilerimizin sorunlarının ne olduğunu biliyoruz ve çözümü için oyunuza ihtiyacımız var. Üreticimizin temel sorunlarının başında uygulanan yanlış tarım politikaları yatmaktadır. İktidarımızda kooperatifleşmeyi teşvik edeceğiz ve Kooperatifleri siyasi etkiden arındıracağız. Çünkü kooperatifler üreticinin güvencesi, tüketicinin dostudur" dedi.
 
Uygulanan yanlış politikalar nedeniyle tarım sektörünün giderek kan kaybettiğini söyleyen Sındır, “13 yıldır iktidarda bulunan AKP’nin tarım politikaları nedeniyle çiftçimiz yoksullaştırıldı, kaderine terk edildi. Tarım ülkesi diye adlandırılan Türkiye’miz, uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle üreten ülke olmaktan çıktı. Maalesef ülkemiz ihracatçı konumdan ithalatçı konuma getirildi. CHP iktidarında ülkemizi yeniden tarımsal ürünler noktasında ithalatçı konumdan ihracatçı konuma taşıyacağız. Bugün 33 milyon dönüme yakın toprağımız boş ve üretim dışında. Şehirlere göçün en önemli nedenlerinden bir tanesi çiftçimizin toprağından gelir elde edememesinden kaynaklanmakta. CHP iktidarımızda üreticimizin girdileri düşecek, çiftçimiz rahat bir nefes alacak" dedi.
 
"MALİYETLER 4 KAT ARTTI"
 
Üreticilerin AKP iktidarında 4 kat fakirleştiğini söyleyen Sındır sözlerini şöyle sonlandırdı: "Mazot, gübre, ilaç, tohum ve elektrik gibi maliyetler bu iktidar döneminde yüzde 400’leri bulan oranlarda arttı. Yani çiftçimiz AKP iktidarında dört kat fakirleşti. Devlet üreticimize destek veriyorum diyor ama verdiği destekten fazlasını mazotun üzerindeki vergiyle geri alıyor. Benim çiftçim niye bir Avrupalı çiftçi gibi vergisiz mazot kullanamıyor? Mazota niye vergi uygulanıyor? Niye devlet destek veriyorum derken karşılığında mazot vergisinden geri alıyor da bizleri uyutuyor? Değerli hemşerilerim tarım kanunu diye bir kanun var. Tarım kanunu der ki tarıma aktarılacak destek miktarı milli gelirin en az yüzde biri olmalıdır. Şu anda tarıma aktarılan toplam destek miktarı gayri safi milli hasılanın yüzde biri değil onun yarısından biraz fazla. İktidarımızda yeni bir tarımsal üretim tarzı, yeni bir kırsal kalkınma anlayışı getireceğiz ve dünyada tarımda söz sahibi olacağız."

Yayın Tarihi : 27.10.2015 : 11:21

Etiketler : Chpli    Sındırdan    Bakırçay    Turu    Bölge   


Yorumlar

8015
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN