Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Mezarlar Tahrip Edildi'

'Mezarlar Tahrip Edildi'
HDP Tunceli Milletvekilleri Edibe Şahin ve Alican Önlü, Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul’un da aralarında bulunduğu bir grup, PKK’ya yönelik operasyonlarda 1938 yılındaki Dersim olayları sırasında öldürülen Tunceliler’in kemiklerinin sergilendiği 3 ayrı camekanın askerler tarafından tahrip edildiğini öne sürdü. Şahin, Önlü ve Bul, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, İçişleri ve Milli Savunma Bakanları ile Tunceli Valisi Osman Kaymak hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

 
Tunceli’de geçen hafta Pülümür Vadisi’nde PKK’ya yönelik düzenlenen ve 4 gün süren operasyon kapsamında, Alacık Köyü’ndeki PKK mezarlığının çevresindeki yapılar askerler tarafından, patlayıcı kullanılarak yıktırılırken, iddiaya göre patlama sırasında bazı mezarlar da zarar gördü. Aynı mezarlık içinde bulunan ve 1938 yılında Dersim olayları sırasında öldürülen Tunceliler’e ait kemiklerinin sergilendiği 3 ayrı cemakanın da tahrip olduğu ileri sürüldü.
 
HDP Tunceli Milletvekilleri Edibe Şahin, Alican Önlü, Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, Başkan Yardımcısı Nurhayat Altun ve 1938 yılında ölenlerin yakınlarının da bulunduğu kalabalık bir grup, sabah saatlerinde Cumhuriyet Savcılığı’na giderek; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı, İçişleri ve Milli Savunma Bakanları ve Tunceli Valisi Osman Kaymak hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesi Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edildikten sonra grup adına konuşan Tunceli Belediye Başkan Yardımcısı Nurhayat Altun, mezarlığa yapılan operasyonlar ile uluslararası savaş suçu işlendiğini ileri sürdü. Altun, "Atalarımızın kemikleri ve gerilla naaşlarının defnedildiği Dr. Baran ve Suna Çiçek (Bese) şehitliği içindeki cemevi 17 Ekim 2015 tarihinde Türk ordusu tarafından bombalanarak tahrip edilmiştir. Daha önce de başta Diyarbakır olmak üzere birçok ilde PKK mezarlığı bombalanmış ve yıkılmıştır" dedi.

Yayın Tarihi : 26.10.2015 : 14:11

Etiketler : Tuncelide    Suç    Duyurusu    Mezarlar    Tahrip    Edildi    Genel   


Yorumlar

6061
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN