Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Cushing'' Hastalarını Uyardı

''Cushing'' Hastalarını Uyardı
Lyme Hastalığı ile Mücadele Derneği Başkanı Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin, kene ısırmasıyla insana geçen Lyme hastalığının Cushing sendromunu da taklit edebileceğini söyledi. Prof. Dr. Çetin, böbrek üstü bezlerde oluşan aşırı kortizon salgılanmasına sebep olan Cushing Sendromunu yüzünden tedavi görenlere seslenerek Lyme testi yaptırmalarını önerdi.

 

Lyme Hastalığı ile Mücadele Derneği Başkanı Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin, sadece ABD’de 25 milyondan fazla Lyme hastası olduğunu belirterek şunları söyledi:
 
"Lyme hastalığı, ’yeni taklitçi bakteri’ olarak bilinen ve genelde Ixodes Ricinus (Sakırga) türü kenelerin ısırmasıyla insana geçen Borrelia Burgdorferi adlı bakterinin yol açtığı bir hastalıktır. ’Borrelia Burgdorferi’ oksijensiz ortamı tercih eden bir bakteridir. Bu nedenle oksijen oranı düşük olan bağ doku içinde yoğunlukla yerleştiği bilinmektedir. Bağ doku elemanlarından olan endokrin sisteme ait salgı bezlerinde bu sebeple Lyme hastalığında öncelikle etkilenen ve Lyme hastalarındaki semptomların bazılarının oluşmasından sorumlu noktalardır. Cushing sendromu da böbrek üstü bezlerde oluşan aşırı kortizon salgılanmasına sebep olan ancak sebebi tam olarak aydınlatılamamış bir hastalıktır. Bu noktada Lyme hastalığının bezlerle olan ilişkisi de göz önünde bulundurulduğunda, Lyme hastalığı olan bireylerde Cushing sendromu gözlenmesi şaşırtıcı değildir."  
 
Cushing sendromu tanısı konmuş kişilere seslenen Prof. Dr. Çetin, "Bu kişilere ciddi olarak tavsiyemiz; Lyme testi ve Bartonella testlerini yaptırmalarıdır. Dernek olarak bu konuda yardımcı olmaya hazırız."  

Yayın Tarihi : 26.10.2015 : 10:46

Etiketler : Prof    Dr    Çetin    cushing    Hastalarını    Uyardı    Sağlık   


Yorumlar

5156
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN