Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İKÇÜ’den İzmir’e Deniz Canlıları Merkezi

İKÇÜ’den İzmir’e Deniz Canlıları Merkezi
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından kurulan Deniz Canlıları Koleksiyon Merkezi, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay’ın katılımıyla açıldı. Sergide olmayan türler ile birlikte toplamda 600 farklı türün yer aldığı merkez; deniz kaplumbağası, beyaz köpekbalığı, mersin balığı gibi doğadaki sayıları oldukça azalmış ve nesilleri tehdit altında olan türleri bünyesinde bulunduruyor.

 

İzmir’in ilk ve tek deniz canlıları merkezi olma özelliği olan Deniz Canlıları Koleksiyon Merkezi’nin açılış törenine Rektör Prof. Dr. Galip Akhan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Kocabaş, Prof. Dr. Turan Gökçe, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Diler, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay, Genel Sekreter Gülten Gültekin, akademisyenler, idari personel ile öğrenciler katıldı. Açılışta konuşan İKÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Diler, merkezde emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
Rektör Prof. Dr. Galip Akhan ise İzmir’in ihtiyacı olan bu merkezi kente kazandırmaktan gurur duyduklarını ifade etti. Körfeze sahip bir İzmir olarak denizden yeterince faydalanılmadığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Galip Akhan, "Hem deniz ürünleri açısından, deniz sporları açısından körfezden yeterince faydalanmıyoruz. Körfez denilince akla ilk gelen kokuydu. Son zamanlarda kokuyu hissetmemiz sevindirici bir gelişme. Denizimiz rahatlıyor. Umuyoruz ki artık denizimizde müzede yer alan yok olmaya yüz tutmuş canlıları göreceğiz. Su Ürünleri Fakültemizin bu noktada öncü olacağını düşünüyorum. Umut ediyorum ki İzmir bundan sonra denizinden daha çok istifade edecek, deniz canlılarına sahip çıkacak, deniz sporlarıyla tanışacak ve ulaşımdan da daha fazla yararlanacaktır" dedi.
 
YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, İzmir’in eski çağlardan bu yana anlatan eserlerde yeryüzünün en güzel yeri şeklinde tasvir edildiğini aktararak; İzmir’in yaşanılması gereken büyülü bir şehir olduğunu söyledi. Prof. Dr. Durmuş Günay, “Denizlerimizden yeterince faydalanamıyoruz. İstanbul ve Antalya’da hayranlıkla gezilen devasa boyutta deniz akvaryumları var. Bu merkezin İzmir’e örnek olması gerek. Umarım bu bir başlangıç olur. Daha büyük boyutlara doğru gider" diye konuştu.
 
Açılış sonunda misafirlere Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nca dağıtılan balık ekmek ikram edildi.
 
MERKEZDE NELER VAR?
 
Yirmi kişilik seminer salonu, laboratuvar ve 225 metrekarelik sergi alanından oluşan müzede, Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz’den temin edilen balık ve diğer omurgasız canlılara ait örnekler sergileniyor. Merkezde, köpekbalıkları, vatozlar, yılanbalıkları gibi nadir ve ilgi çekici balık türlerinin yanı sıra, ahtopot, yengeç, deniz kabukları, mercanlar, süngerler gibi omurgasız türler de yer alıyor. Koleksiyon Merkezinde kurutularak veya koruyucu sıvıların içerisinde tahnit edilmiş 38 adet kıkırdaklı balık türü (köpekbalıkları ve vatozları içerir), 175 adet kemikli balık türü, 40 adet eklem bacaklı (yengeç, karides ve istakoz) türü,
 
83 tür yumuşakça (deniz kabukları, salyangoz ve midye türlerini içerir), 20 adet sünger ve derisidikenli canlı türü (deniz hıyarı, denizkestanesi ve deniz yıldızı içerir), mercan ve deniz anası olmak üzere 356 farklı canlı türü sergileniyor. Sergide bulunan, kurutularak tahnit edilen obje sayısı ise130 adet.

Yayın Tarihi : 25.10.2015 : 12:18

Etiketler : İkçüden    İzmire    Deniz    Canlıları    Merkezi    Bölge   


Yorumlar

7724
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN