Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Cansu Tanpolat'tan 'Peekaboo'

Cansu Tanpolat'tan 'Peekaboo'
Genç sanatçı Cansu Tanpolat; “Peekaboo” başlığı altında topladığı son dönem çalışmalarıyla 7 Kasım 2015 tarihine kadar Mine Sanat Nişantaşı Galerisi'nde sanatseverler ile buluşuyor.

 

Peekaboo; ellerimizle sakladığımız yüzümüzü aniden ortaya çıkarıp, bir bebeğe “ce” yaptığımız oyunun, İngilizce konuşan toplumlar dışında da kabul gören ismi. Genç sanatçı; insan zihninin alışılagelmiş, nesne-özne temelli algı biçimlerini sorguladığı çalışmalarını, bu oyunda bebeğin verdiği tepkiyle özdeşleştiriyor. Ellerle gizlenen yüz ile yine saklama-ortaya çıkarma fiilinin kaynağına ilişkin bebeğin her defasında “hayret” temelli yaklaşımı, insanın olgunlaştıkça geliştirdiği ön kabullü algısı hakkında derin ipuçları sunuyor.
 
 
Tanpolat, zihnin “nedensellik ilkesi” zemininde kurulu dış dünya algısını tersyüz ederek, tıpkı peekaboo oyununda bebeğin yaşadığına benzer bir deneyimi, ‘ne’ oldukları belirsizleştirilmiş çalışmalarıyla izleyene yaşatıyor. Sanatçının Peekaboo sergisi, heykeli aşan, metal formlar ve çoğunluğu bu formların yaratım aşamalarını belgeleyen çizimlerden oluşuyor.
 

Yayın Tarihi : 25.10.2015 : 10:21

Etiketler : Cansu Tanpolat    Peekaboo    sanatçı    çalışmalar    Mine Sanat    Galeri    sanatseverler    eserler    oyun    deneyim    zihin    heykel    metal formlar    çizimler   


Yorumlar

1925
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN