Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Arslan: Bakliyatta İhracatcıyken İthalatçı Olduk

Arslan: Bakliyatta İhracatcıyken İthalatçı Olduk
Mersin’de Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Şube Başkan Yardımcısı Hasan Arslan, bakliyat sektöründe üretimin yarı yarıya azaldığını, Türkiye’nin ithalatçı konuma düştüğünü söyledi.

 

90’lı yıllarda bakliyat sektöründe Türkiye’nin ihracatçı konumda olduğunu hatırlatan ve bugün gelinen noktayı değerlendiren Arslan, "1990’lı yıllarda bakliyatta 2 milyon tonun üzerinde üretimle ihracatçıyken, bugün nüfus artışı, tüketim artışı gibi nedenler ve üretimin azalmasıyla ithalatçı konuma düştük. 1 milyon ton civarında bakliyat üretimimiz var. Ancak tüketim bunun çok üzerinde" dedi.
 
90’lı yıllarda 300 bin ton mercimek, 200 bin ton nohut, 100 bin ton fasulye ve diğer hububat bitkisi üretildiğini vurgulayan Arslan, bunun 2015 itibari ile yüzde 300 düştüğünü ifade etti. Ekim alanlarının azalması ve hava koşullarının bu sonuçta etkili olduğunu anlatan Arslan, uzun vadede dünya genelinde gıda krizi yaşanabileceğini, Türkiye’nin de uzun vadeli tarım politikalarına ihtiyaç duyduğunu sözlerine ekledi.
 
 

Yayın Tarihi : 23.10.2015 : 14:47

Etiketler : Arslan    Bakliyatta    İhracatcıyken    İthalatçı    Olduk    Ekonomi   


Yorumlar

1591
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN