Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


’Nükleer Santrale Hayır’ Toplantısı

’Nükleer Santrale Hayır’ Toplantısı
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde bağlı İğneada Beldesi’nde kurulması planlanan nükleer santrale karşı çıkan Trakya’nın CHP’li belediye başkanları Kırklareli’nde bir araya geldi. Toplantıya ev sahipliği yapan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, “Geleceğimizi ipotek altına almaya çalışanlara karşı bir demokratik direncimizi ifade etmek üzere buradayız” dedi.

 

 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Türkiye’nin 3’üncü nükleer santralini Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı longoz ormanları ve yeşil doğasıyla ünlü İğneada Beldesi’ne kurma planı sivil toplum örgütlerinin yanı sıra bölgenin CHP’li belediyelerini harekete geçirdi. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nin yer aldığı Trakyalı CHP’li belediye başkanları Kırklareli’nde "Nükleer santrale hayır" sloganıyla bir araya geldi. Toplantıya Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Kadir Albayrak, Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun yanı sıra CHP’li ilçe belediye başkanları katıldı.
 
Toplantıya ev sahipliği yapan Kırklareli’nin Belediye Başkanı Kesimoğlu, nükleer santralin telafisi mümkün olmayacak sıkıntı ve sorunlara neden olacağını ifade ederek açıkça karşı olduklarını söyledi. Kesimoğlu, “Bir tümöre dönüşen bir hastalıkla karşı karşıyayız. Telafisi mümkün olmayacak sıkıntıları sorunları beraberinde getiren bir konu etrafında toplantı yapıyoruz. Bu tehlikenin boyutunu ülke gündemine taşımak, çözüm yollarını, demokratik tepki yollarını tartışmak, genişletmek adına bu gün görüş alışverişinde bulunacağız. Bu konu siyaset üstü bir konudur. Ülkemin yönetimine ilişkin esaslı kararları elbette ki siyasetçiler alır, ama bazı kararlar siyaset üstüdür. Gördüğüm kadarı ile Adalet ve Kalkınma Partisine mensup arkadaşlarımız bu toplantıya icabet etmediler. Bunu takdirlerinize sunuyorum. Geleceğimizi ipotek altına almaya çalışanlara karşı bir demokratik direncimizi ifade etmek üzere buradayız” dedi.
 
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Kadir Albayrak ise longoz ormanlarının yer aldığı, 250 çeşit kuş çeşidinin yaşadığı ve dünyanın üçüncü büyük harikası olan İğneada’ya nükleer santral yapma fikrinin çok ilginç olduğunu savunarak, “Enerji ihtiyacımızın yüzde 5’i karşılayan santraller, bugün illerimizde yüzde 60 ile 80’e varan kaçak elektrik kullanılan yerlerde tedbir alınması gerekmez mi?” diye konuştu.
 
Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan da Çernobil faciasını hatırlatarak, “Trakyalıların hafızasında henüz tazeliğini koruyan ve aradan 30 yıl geçmesine rağmen etkilerini bugün eşimizde, dostumuzda, akrabamızda gün ve gün onkoloji kliniklerimizde, kanser vakalarında yaşadığımız Çernobil faciası bile hale tazeliğini korur. Bizden binlerce kilometre uzakta olmuş bir faciadır. Türkiye nin en güzel köşelerinden biri olan İğneda’ya, en çağdaş insanlarının bulunduğu Trakya ya nükleer santral yapmaya çalışmak gerçekten bir garabet” ifadelerini kullandı.
 
CHP’li belediye başkanlarının katıldığı toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Yayın Tarihi : 22.10.2015 : 16:09

Etiketler : Chpli    Belediyelerden    Nükleer    Santrale    Hayır    Toplantısı    Genel   


Yorumlar

1469
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN