Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tahir Elçi’ye Destek

Tahir Elçi’ye Destek
Diyarbakır Barosu avukatları, Başkanları Tahir Elçi’nin gözaltına alınmasını adliye önünde yaptıkları oturma eylemi ve açıklama ile protesto etti. Baro Başkan Yardımcısı Cihan İpek, "SEGBİS denilen sistem üzerinden ifade vermesi mümkün iken buradan apar, topar gece yarısı gözaltına alınarak İstanbul’a gönderilmesi tamamen keyfi olup hukuka aykırıdır" dedi.

 

Televizyonda "PKK terör örgütü değildir" dediği için hakkında soruşturma açılan ve Bakırköy 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’nce hakkında yakalama kararı çıkartılarak dün gece Diyarbakır’da gözaltına alınıp İstanbul’a götürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’ye destek için avukatlar Diyarbakır Adliyesi önünde eylem yaptı. Adliye önünde toplanan Avukatlar, ’Bu hal OHAL’den de beter’, ’Tahir Elçi yalnız değildir’ yazılı dövizler taşıyarak Elçi’nin gözaltına alınmasını protesto etti. Burada konuşan Baro Başkan Yardımcısı Cihan İpek, Elçi’nin gözaltına alınmasının hukuka aykırı olduğunu belirterek, şunları söyledi:
 
"Soruşturma Cuma günü akşam saatlerinde başlamış ve Pazartesi günü mesai saatlerinde başkanımız gün boyu baro binasındaki başkanlık makamında görevi başında bulunmuştur. Yakalama kararından akşam saatlerinde medya haberlerinden haberdar olmuştur. Başkanımızın yakalanmasındaki bu keyfi ve hukuka aykırı uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir. SEGBİS denilen sistem üzerinden ifade vermesi mümkün iken buradan apar, topar gece yarısı gözaltına alınarak İstanbul’a gönderilmesi tamamen keyfi olup hukuka aykırıdır. Baro ve Avukat camiası olarak, hukuka aykırı bu uygulamaları kınıyor ve baro başkanımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz."
 
Avukatlar daha sonra adliye binası önünde oturma eylemi düzenleyerek Elçi’nin gözaltına alınmasını kınadı.

Yayın Tarihi : 20.10.2015 : 15:07

Etiketler : Diyarbakır    Barosu    Avukatlarından    Elçiye    Destek    Genel   


Yorumlar

7496
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN