Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Doğalgazı Yüzde 50 Elektrik Üretiminde Kullanmak Risk'

'Doğalgazı Yüzde 50 Elektrik Üretiminde Kullanmak Risk'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sadık Kakaç, tamamı ithal edilen doğalgazı yüzde 50’leri artan oranda elektrik enerjisi üretiminde kullanmanın sakıncalı olduğunu belirterek, "Bu ülkemiz için risklidir ve elektriği en pahalı kullanan ülkelerden birisi olmaya devam ederiz" dedi.

 

Zonguldak’ta Bülent Ecevit Üniversitesi Prof.Dr. Arif Amirov Salonu’nunda düzenlenen, ’Yenilenebilir Enerjinin Bugünü Yarını’ konferansta konuşan Prof.Dr. Sadık Kakaç, enerjinin, bir ülkenin ekonomik ve sosyal gelişiminin en temel ve sürükleyici gereksinimlerinden birisi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kakaç, "Enerji politikalarında önemli unsurlar; enerji verimliliğini artırmak, enerji tasarrufuna önem vermek. Milli gelirde dolar başına kullanılan enerjiyi azaltmak, yani enerjiyi en verimli şekilde üretebilecek, iletecek, kullanacak, teknolojileri kullanmak, geliştirmek" dedi.
 
Tamamı ithal edilen doğalgazı yüzde 50’leri artan oranda elektrik enerjisi üretiminde kullanmanın sakıncalı olduğunu vurgulayan Kakaç, "Bu ülkemiz için risklidir ve elektriği en pahalı kullanan ülkelerden birisi olmaya devam ederiz. Nükleer santrallerin devreye sokulması yerindedir. Bu benim şahsi kanaatim. Doğalgaz, genellikle yakmak içindir, elektrik üretiminde güvenilir bir kaynak değildir. Doğalgaza bağımlılık yüzde 98, petrole yüzde 98. Elektrik enerjisi üretiminde doğalgazın katkısı yüzde 20-25’lerde olmalıdır" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 19.10.2015 : 22:17

Etiketler : Profesör    Kakaç    Doğalgazı    Yüzde    Elektrik    Üretiminde    Kullanmak    Risk    Genel   


Yorumlar

1672
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN