Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çam’dan Çiftçilere İktidar Çağrısı

Çam’dan Çiftçilere İktidar Çağrısı
İzmir’in Urla İlçesi’ne bağlı köylerden Özbek, Yağcılar, Barbaros, Kadıovacık ve Bademler’de köylülerle bir araya gelen CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, partisinin tarım vaatlerini anlattı, "CHP’yi iktidara getirin geleceğinizi kurtarın" dedi.

 

Türkiye’nin dünyanın en nadide coğrafyasının üzerinde yer almasına, tam bir tarım ülkesi olmasına rağmen kendi kendine yetemez hale getirildiğini belirten CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, "13 yıldır çiftçimiz, köylümüz yerinden yurdundan oluyor. Köyünü terk ediyor, neden? Yanlış politikalar, yandaşa peşkeş çekilen araziler, acele kamulaştırmalar, arazilerinin miras nedeniyle paramparça edilmesi ve bunu önleyecek politikaların 13 yıldır yapılmaması gibi nedenlerle; yok olan tarım nedeniyle, çiftçimin ekmeğini kazanacak para kazanamaması nedeniyle. CHP size geleceğinizi kurtarmanız için çağrı yapıyor. Son 10 günümüz var. Önce Türkiye için herkes elini taşın altına koyacak ve gelecek nesil için bu kez CHP diyecek" diye konuştu.
 
AKP’nin tarım politikalarını eleştiren Çam, “Dünyaca ünlü pamuğumuzdan samana hatta hayvana her şeyi ithal eder hale geldik. Bu koca bir utançtır. AKP hükümetinin uyguladığı tarım politikası artık iflas etmiştir. Çiftçimiz kan ağlarken istediğiniz kadar vaat verin, bu güne kadar tarımı bu hale getiren kimdi de şimdi ’çakma’ beyanname ile milletin karşısına geçiyorsunuz" diye konuştu.
 
Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarım politikalarını anlatan Musa Çam, şunları söyledi:
 
"Mazotun litresini 7 Haziran öncesi söz verdiğimiz gibi yine düşüreceğiz. Mazotu düşüreceğiz dedik, ’biz de’ dediler, asgari ücreti artırıyoruz dedik ’biz de’ dediler. Yahu burada bari hırsızlık yapmayın ama fıtratlarında var yapacak bir şey yok. Kendi toprağında çalışan çiftçi kardeşlerimizin sosyal güvenlik primlerini 30 yaşına kadar hazineden karşılayacağız. Desteklenecek tarım ürünlerini ve her ürün için destek tutarını bir yıl önceden açıklayacağız. Biz CHP olarak üretim miktarına göre tarımsal destek sağlayacağız. Asgari ücreti yükselteceğiz ve geliri düşük olan çiftçi kardeşimi de asgari ücret düzeyinde gelir garantisine kavuşturacağız. Doğal felaket küçük çiftçimizi zarar uğratmıyor mu? Onlar da tarım sigortası kapsamında olacak. Kredi borçlarını ödenebilir kılacak seviyeye indirecek düzenlemeleri yapacağız. Kooperatifleşmenin önünü açacak, teşvik edeceğiz. Tohumda dışa bağımlılığı yok etmeden doğal ve organik tarıma hibeler vererek teşvik etmeye; GDO’lu ürünleri sınırlamaktan şeker pancarına teşvike kadar pek çok konuda hem yurttaşımızın sağlıklı ürünler yemesini hem de çiftçimizin kazanmasını sağlayacağız."
 
Türkiye’yi tarımsal ürünlerde ithalatçı konumdan ihracatçı konuma taşıma sözü verdiklerini vurgulayan Çam sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Bu yola baş koyduk ve bu ülkenin asıl efendilerinin sizler olduğunu biliyoruz. Sizlerin topraklarınızı terk etmek zorunda bırakmayacak kırsal kalkınma için her türlü teşviki vereceğiz. Hatta kırsalda tarımsal üretimle bağlantılı kırsal sanayiyi destekleyeceğiz."

Yayın Tarihi : 19.10.2015 : 12:31

Etiketler : Musa    Çamdan    Çiftçilere    İktidar    Çağrısı    Bölge   


Yorumlar

2303
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN