Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Ağacın Gözleri' Heykel Sergisi

'Ağacın Gözleri' Heykel Sergisi
Matthias Verginer'in 'Ağacın Gözleri' adını verdiği Türkiye'deki ilk heykel sergisi 9-30 Kasım 2015 tarihleri arasında Galeri Selvin‘de sanatseverlerle buluşuyor.

 

Matthias Verginer'in eserleri mizah yüklüdür. İlk bakışta belirsiz ve komik gibi görünse de, oluşturdukları gülümseme izleyiciyi doğruca duygusallığa yöneltmez. Henri Bergson‘un dediği gibi “akıl saflığı ve basitliğe yöneltir.”
 
Bu eserler sadece eğlenceli ve çekici değildir. Bizleri, sorgulanabilir veya tümü ile gerçek, değişen veya hareket etmeyen mekanizmaları üzerinde düşünmeye de zorlar.
 
Ahşap yontularak ortaya çıkan renkli hayvan ve insan figürleri sadece güzel değil ama şaşırtıcı ve gizemli rüyalar gibidir.
 
Asırlık bir ağacın altında duran bir kişinin; yaprakları, dalları, kökleri ve üzerinde bulunduğu toprağı ile birçok mevsimler, iyi ve zor günler geçirmiş olan bu ağaca saygı ve hayranlık duymaması olanaksızdır. Ağaca şekil veren her bir dalın pozisyonu ve yaprakların çokluğu ya da azlığı o ağacın bulunduğu yere, ışığa, iklim şartlarına, çevresindeki diğer bitki ve hayvanlara karşı vermiş olduğu reaksiyon ve iletişimin sonucunu gösterir.
Birisi gözünü kapatır ve o ağaca dokunarak hayal kurarsa, onun bir tek yaşamı değil etrafındaki birçok canlının da yaşamını sembolize ettiğini farkeder. Ağaç gövdesi içinde ve üstünde bir çok göz olduğunu ve bir o kadar da çok duygunun gövde içine işlediğini hayal edecektir. Budaklar ve çizgiler insana, hayvana ve aralarındaki ilişkiye dönüşür.
 
Matthias bu gözleri, gövdenin içinde ve üstünde geçmiş yaşamları hayal eder ve bu hayal akışı içinde el becerileri ile onları ortaya çıkarır. Gövde içinde keşfedilerek tekrar yaşama dönüşmeyi bekleyen şekiller, hayatlar ve hareketler Matthias ile mizah dolu yontular olarak aramıza katılırlar. Bu mizah anlayışı onu, kadın ve erkeğin ne kadar absürd güzellik ve davranış modellerimiz olduğunu gösteren paradoksal durumlara sürüklemiştir.
Hayalimizi sosyal statü, moda ve güç gibi soyut ve sahte elemanlar üzerine kurarken, gerçekte kemikler ve kandan oluşan vücudumuzu ve zaafiyetlerimiz, limitlerimiz ve bizi tek yapan korkularımız içindeki kendimizi unuturuz.
 
Matthias‘ın, süper kadınlar gibi uçmayı hayal eden kilolu kadınları bizi güldürse de insanların gerçek duygularını ifade etmektedir.
Zürafa tenli bir fil olmayacak bir hayvandır ama mizahi olarak modeller ile aynı olmamak arzusunun tam bir sembolüdür. Aynı zamanda, Matthias‘ın hayvanları eğer yönetebilirsek üstlerine binebileceğimiz müttefiklerimizdir.

Yayın Tarihi : 16.10.2015 : 09:18

Etiketler : Ağacın Gözleri    Heykel Sergisi    sergi    Matthias Verginer    Galeri Selvin    sanatseverler    figürler    ahşap    ağaç gövdesi    sanatçı    eserler    çalışmalar   


Yorumlar

2530
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN