Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Rus Heyet İle Gelibolu Tarihine Yolculuk

Rus Heyet İle Gelibolu Tarihine Yolculuk
Çanakkale’nin Gelibolu İlçesi’ni ziyaret eden araştırmacı Rus heyet, Gelibolu’nun 90 yıl öncesine ait fotoğraflarını gün yüzüne çıkardı.

 

 
Gelibolu Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Özacar, Rusya’dan gelen araştırmacı bir heyeti makamında kabul etti. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan ziyarette, 1920’li yıllara ait fotoğraflarla geçmişe yolculuk yapıldı. Gelibolu’ya daha önce defalarca geldiğini ifade eden tarihi alan fotoğrafçısı Mikhail Blinov, elinde ilçenin 1920’li yıllara ait fotoğraf arşivi bulunduğunu söyleyerek birkaç fotoğraf gösterdi.
 
Mimar ve ressam Dmitrii Beliukin ise Gelibolu’nun Ruslar için çok önemli bir şehir olduğunu vurguladı. Beliukin, "1920’li yıllarda şu anki Kore Kahramanları Caddesi’nin adı General Wrangel Caddesi imiş. Münipbey Mevkii çevresinde bulunan Büyükdere bizim için kutsal bir yerdir. Bu bölge Rusların Anzac’ıdır. Bu nedenle tur haritalarına Büyükdere’nin yerinin işaretlenmesini arzu ediyoruz. Tarihsel dokuyu ortaya çıkaracak tanıtımlar yapabilirsek çok mutlu olacağız. Bu anlamda yapılacak çalışmalar turistik amaçlı gelen Rusların ilgisini çekecek" dedi.
 
Belediye Başkanı Mustafa Özacar da savaşın olmadığı ve barışın var olduğu, insana değer verilen bir dünyanın özleminin duyulduğunu belirtti. Özacar, bu bakış açısına kim sahipse, birey, kurum, kuruluş ve devlet olarak onlarla her zaman karşılıklı görüşmeye hazır olduklarını ifade etti. Yaklaşık iki saat süren ziyarette Başkan Özacar, Rus heyete Gelibolu’nun tarihi ile ilgili kitaplar hediye etti.

Yayın Tarihi : 15.10.2015 : 18:26

Etiketler : Rus    Heyet    İle    Gelibolu    Tarihine    Yolculuk    Genel   


Yorumlar

8941
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN