Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


5 Ameliyat Canlı Yayınlandı

5 Ameliyat Canlı Yayınlandı
İzmir Üniversitesi Hastanesi’nde dünyaca ünlü Prof. Dr. Giampietro Gubbini’nin de katılımıyla histeroskopi sempozyumu düzenlendi. İzmir Üniversitesi Hastanesi ameliyathanesinden gerçekleştirilen 5 ameliyat Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen 100 katılımcıya canlı olarak yayınlandı.

 

İzmir Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Tüp Bebek Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık kadın doğum tedavilerindeki yeni gelişmeler ve düzenledikleri sempozyum hakkında bilgiler verdi. Histeroskopinin günümüzde kadın doğum tedavileri için vazgeçilmez bir uygulama haline geldiğini ifade eden Prof. Dr. Işık, "Bundan yıllar öncesinde muayeneye alternatif olarak trans-vajinal (hazneden yapılan) ultrason bir devrim yaratmıştı. Bu devrimle artık tüm hastalarımızı muayene ederken trans-vajinal ultrasonu kullanıyoruz. Aynı şekilde histeroskopide daha nazik, daha ince aletler bulunduğunda bir devrim oldu ve rahim kanalını anesteziye ya da genişletmeye ihtiyaç duymadan gözleyebilme imkanı yakaladık. Bu da urlar, septum, miyomlar, polipler, yapışıklıklar gibi birçok rahim içi problemi kolaylıkla görüp teşhis etmemize ve daha sonra ameliyat etmemize yardımcı oldu" dedi.
 
PROF. DR. GUBBİNİ KENDİ TEKNİĞİNİ ANLATTI
 
Histeroskopi hakkında bir sempozyum düzenlediklerini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, "İzmir Üniversitesi Hastanesi’nde düzenlediğimiz sempozyuma dünyaca ünlü, kendi adına patentli bir histeroskopi sistemi olan Prof. Dr. Giampietro Gubbini’yi davet ettik. Prof. Dr. Gubbini sempozyumumuza katılarak sistemi hakkında bilgiler verdi. Gubbini’nin sisteminin önemli özelliği kullandığı elektriğin hastaya zarar verme ihtimalinin çok az olması. Ayrıca çok ince aletler kullandığı için biz de hastalarımızı rahatlıkla muayene edebiliyoruz" diye konuştu.
 
TIP CAMİASINDAN YOĞUN KATILIM
 
Sempozyuma Türkiye genelinden 100 civarı hocanın katıldığını belirten Prof. Dr. Işık, “Başta İzmir olmak üzere ve Türkiye genelinden gelen cerrahlarımızla yaptığımız sempozyumda birçok hocamız Histeroskopinin kullanım biçimleri hakkında bilgiler verdi. Histeroskopi dışında değişik patolojiler de tartışıldı" dedi.
 
AMELİYATLAR CANLI YAYINLANDI
 
Sabah saatlerinde başlayan operasyonların sempozyumdaki katılımcılara canlı yayınlandığını belirten Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, "Sempozyumda 5 farklı operasyon yapıldı. Rahim içi miyop, septum, yapışıklık gibi vakalar gözlemlendi. Yeni tespit edilen, sezaryen ameliyatlarından sonra karşımıza çıkan İsthmocele dediğimiz onarımla ilgili bir vaka tanıttık. Sezaryen sonrası oluşan ameliyat kesesinde küçük cepler oluşuyor ve bu cepler daha sonra hastanın ara kanamalarına, ağrılarına sebep olabiliyor. Nadiren hastanın doğurganlığını da etkileyebiliyor. Sempozyumda bu ceplerin onarımını da uyguladık" dedi.

Yayın Tarihi : 15.10.2015 : 12:04

Etiketler : Ameliyat    Canlı    Yayınlandı    Bölge   


Yorumlar

9320
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN