Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ukrayna'da Radikal Milliyetçiler Gösteri Yaptı

Ukrayna'da Radikal Milliyetçiler Gösteri Yaptı
Ukraynalı radikal milliyetçi örgüt ve partilerin başkent Kiev’de gerçekleştirdikleri yürüyüşe, iktidara yönelik protestolar damgasını vurdu.

 

 
 
Ukraynalı radikal milliyetçi örgüt ve partilerin başkent Kiev’de gerçekleştirdikleri yürüyüşe, iktidara yönelik protestolar damgasını vurdu.
 
Ukrayna milliyetçisi örgütler, İkinci Dünya Savaşı sırasında ve savaştan hemen sonraki yıllarda Batı Ukrayna’da Sovyet kuvvetlerine karşı çarpışmış olan Ukrayna İsyancı Ordusu’nun (UPA) kuruluş yıldönümü nedeniyle, Kiev’de miting ve yürüyüş düzenledi.
 
Ukrayna’da geçen yıl Rusya’ya yakın çizgideki eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in ülkeden kaçmasına ve Batı yanlısı yönetimin iktidara gelmesine yol açan gösterilerde militan gücü oluşturan Sağ Sektör örgütü ve Özgürlük Partisi’nin düzenlediği etkinliğe, yaklaşık 6 bin kişi katıldı.
 
Miting sonrasında, tutuklu bulunan milliyetçi militanların bulunduğu Lukyanovka Cezaevi’ne yürüyüş düzenleyen göstericiler, yol boyunca, “Ukrayna her şeyden üstündür”, “yaşasın Ukrayna” ve “düşmanlara ölüm” sloganları attılar ve bandonun çaldığı marşlara eşlik ettiler. Lukyanovka Cezaevi’nin önüne gelen göstericiler, burada, “siyasi mahkumlara özgürlük” şeklinde slogan attı.
 
Ukrayna Parlamentosu’nun Ağustos ayında, Ukrayna’da yerel yönetimlere geniş özerklik veren yasa tasarısını onaylamasını protesto için parlamento binasını kuşatan Özgürlük Partisi üyeleri ile polis arasında çatışma yaşanmış, bu esnada atılan bir el bombasının patlaması sonucu, bir polis hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra, Ukrayna makamları, Özgürlük Partisi’ne yönelik incelemeler başlattı. Özgürlük Partisi ise, Ukrayna yönetimini, ülkenin çıkarlarına ihanet etmekle suçluyor.

Yayın Tarihi : 14.10.2015 : 19:54

Etiketler : Ukrayna    Radikal    Milliyetçilerin    Gösterisine    Sahne    Oldu    Dış    Haberler   


Yorumlar

3342
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN