Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Gelişimin Önüne Geçemezsiniz''

''Gelişimin Önüne Geçemezsiniz''
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, KONUTDER/RE 20 Turkey Meeting programına katıldı,programda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Bu yatırımın cari açığa katkısının ne olacağına ilişkin bir soruyu ise Zeybekci, şöyle yanıtladı:
 
"Elinizde hiçbir stok yoksa, bir şeyi devamlı musluktan açıp da alıyorsanız, orada bütün kuralları karşıdaki belirliyor. Ama sizin 1 aylık
 
stogunuz varsa karşıdan su gelmese de elinizdeki stoga güvenerek hareket ettiğinizde, fiyat oynamalarından gerek Türkiye gerekse Türk ekonomisi, sanayisi anlamında büyük faydası olur. İkincisi arz güvenliği. Bir dalgalanma geldiğinde yokluk söz konusu değil, 1 aylık stogunuzun olması... Bu miktar olarak oralar gelecek. BOTAŞ’ın da yaptığı çalışmalarla bir de bu devreye girerse Türkiye’nin doğalgazda 1 aylık rezervini tutabilmesi dünya standartlarının üzerinde bir çalışma olur."
 
"BU GELİŞMENİN ÖNÜNE GEÇEMEZSİNİZ, ENGELLEYEMEZSİNİZ"
 
Zeybekci, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın gayrimenkul sektörü konusunda ’Sanayi sektörüne yönelik yatırımlar azalıyor ancak bu gayrimenkul sektörüne yöneliyor’ şeklindeki açıklamalarına ilişkin soru üzerine, şunları kaydetti:
 
"Sayın Babacan’ın dikkat çekmeye çalıştığı şey, dünyada bazı ülkelerde yaşanan, belki 2008 global krizinin altındaki önemli sebeplerden bir tanesi şişen balonla ilgili uyarı olarak. Daha çok o şekilde görüyorum. Ama, inşaat, gayrimenkul, konut sektörü tabiatın kuralıdır. Bu gelişmenin önüne geçemezsiniz, engelleyemezsiniz. Oradaki gelişmeleri, büyümeyi, rantı, hükümet olarak, devlet olarak bizi ilgilendiren kısmı sadece ve sadece bu alandaki çevresel hassasiyetler, vergilendirilebilen kazançlar, kayıt dışı ekonomi ile ilgili bunlara bakarız. Onun dışında gidip de piyasaya ’Artık daha çok konut yapılmasın, gayrimenkule yatırım yapılmasın’ diyemeyiz. Böyle bir politika olmaz zaten. Kaldı ki inşaat sektörünü sonuna kadar destekliyoruz. Türkiye, dünyada Çin’den sonra inşaat sektöründeki şirketleri anlamında ikinci sırada. Şu anda dünyada almış olduğu kontratların toplamı 320 milyar dolar civarında."
 
Zeybekci, bu sektörü korumaları gerektiğini vurgulayarak, "Burada yapsak yapsak çok aşırı ranta dayanan vahşi bir kapitalizmi engelleyici tedbirler alabiliriz. Sağlıklı sürdürülebilirden kastımız da bu"
 
Gayrimenkul sektörünün bu noktaya ulaşıp ulaşmadığına ilişkin bir soru üzerine Zeybekci, henüz böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, gayrimenkulde kayıt dışı, aşırı rant gibi bir durumun oluşmadığını ifade etti.

Yayın Tarihi : 14.10.2015 : 16:34

Etiketler : Bakan    Zeybekçi    Sayın    Babacanın    Dikkat    Çekmeye    Çalıştığı    Şey    Ekonomi   


Yorumlar

3061
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN