Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


On Binler Onlar İçin Yürüdü

Ankara Tren Garı'nda yaşanan katliamı protesto etmek amacıyla toplanan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ülkemizde ilan edilen 3 günlük yasın ardından yas süresince genel grev ilan etti. Eylem kararının açıklanmasının ardından on binlerce İzmirli Basmane Meydanı'ndan Gündoğdu'ya yürüdü.

 

İzmir'de çeşitli siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşları, Ankara'daki terör saldırısını protesto etti. Teröre karşı iş bırakma eylemi yapan protestocular, Basmane Meydanı'ndan, Gündoğdu Meydanı'na kadar yürüdü. Binlerce kişi, terörü lanetledi. Bu arada gösteriyi düzenleyenler canlı bomba ihtimaline karşı yabancıların grupların içine alınmaması konusunda sık sık anonslar yaptı.
 
 
Ankara'da geçen Cumartesi günü tren garı önündeki terör saldırısına, İzmir'den ortak sese yükseldi. DİSK'in çağrısıyla, kentte iki gün iş bırakma kararı alındı. Karar uyarınca da, 06.00- 08.00 saatleri arasında belediye otobüsleri iş yavaşlattı. Öğretmenler okullarına gitmedi. Hastanelerde ise, sadece acil hastalara hizmet verildi.
 
 
BASMANE'DEN GÜNDOĞDU'YA
 
Bununu yanı sıra, çeşitli siyasi parti, sendika ile sivil toplum kuruluşları, saldırıyı protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Basmane Meydanı'nda toplanana protestocular, saat 11.00'de yürümeye başladı. Montrö Meydanı, Lozan Meydanı üzerinden Gündoğdu'ya doğru yürüyen binlerce kişi, terörü lanetledi, barış isteklerini haykırdı. Protestoya çok sayıda milletvekili, belediye başkanı da destek verdi.
 
KENDİ GÜVENLİKLERİNİ ALDILAR
 
Bu arada son terör saldırısı sonrasında protestoyu düzenleyenlerin de kendi güvenlik önlemlerini aldıkları gözlendi. Polisin arama yapmadığı protestocular, sık sık yapılan anonslarla canlı bomba ihtimaline karşı, kendi grupları haricinde birisini görmeleri halinde sendikanın görevlilerine bildirmeleri konusunda uyarıldı. Gruplar, toplanma alanına geldikleri sırada yine polislerce aranmadı. Sadece çevik kuvvet ekipleri AK Parti Konak İlçe binası önünde önlem aldı. Trafik ekipleri de, araçların geçişini sağladı. Basın açıklamasının yapılacağı Gündoğdu Meydanı girişine de yine polisler bariyer koyup arama yapmayacağı açıklandı. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da, "Terörü protesto etmek içini toplandık. Ama son saldırı sonrasında bundan sonraki tüm gösterilerimizde sendikamızdan arkadaş, güvenliği sağlayacaklar. Ayrıca gruplardaki arkadaylar da yine şüpheli gördükleri tanımadıkları kişileri bizlere bildirecekler. Çünkü can güvenliğimiz korunmuyor" dedi.
 
 
OTOBÜSLER MESAİYE 1 SAAT GEÇ BAŞLADI
 
Ankara'daki barış mitingine yapılan saldırı nedeniyle Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı odalar ve Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) 12-13 Ekim'de iş bırakma kararı açıklamıştı. Karar doğrultusunda bugün iş bırakma eylemleri gerçekleşiyor.
 
İzmir'de, Ankara'daki terör saldırısına tepki amacıyla belediye otobüsleri mesaiye 1 saat geç başladı. Ankara'daki terör saldırısı sonrası DİSK, KESK, TMMOB ve TTB aldığı grev kararı kapsamında İzmir'deki belediye otobüsleri 1 saat çalışmadı.
 
Saat 06.00'da başlaması gereken otobüs seferleri saat 07.00'den itibaren yapıldı. İşe ve okula yetişmek için evlerinden çıkan vatandaşlar, uzun süre duraklarda beklemek zorunda kaldı. Bazı vatandaşlar vapur, metro ve hafif raylı sistem duraklarına yürüyerek gitti.
 
ORTAK BASIN AÇIKLAMASI OKUNDU
 
CHP ve HDP milletvekillerinin destek verdiği protesto gösterisinde, ortak basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını yapan TMMOB İzmir Sözcüsü Melih Yalçın, “10 Ekim 2015, dünya toplumsal mücadeleler tarihinde, barış isteyen kitlelere yönelik belki de en kanlı, en alçak saldırının gerçekleştirildiği gün olarak yerini alacak. Türkiye Cumhuriyeti devleti de tarih boyunca bu saldırının doğrudan ya da dolaylı faili olarak bilinecek. Cumartesi günü, Türkiye’nin her yerinden on binlerce kişi daha fazla canın yitirilmemesi, AKP’nin 7 Haziran seçimlerinin ardından sonlandırdığı çatışmasızlığın yeniden tesis edilmesi temel talebiyle Ankara’da buluştu. Ancak emek ve demokrasi güçlerinin, onlara omuz veren yurttaşların bu talebi, kaybettikleri iktidarı savaş ve kaos ile geri almaya çalışanları rahatsız etti. Savaş politikalarına karşı geniş kitlelerin bir arada görülmesini, gür sesinin duyulmasını engellemek isteyenler daha mitingimiz başlamadan ortalığı kan gölüne çevirdiler" dedi. Olaylar konusunda hükümeti suçlayan Melih Yalçın şunları söyledi:
 
“Katilleri tanıyoruz. Katiller, saldırının gerçekleştiği alana sadece 5-6 kilometre mesafede bulunmaktadır. Katiller, sandıkta mutlak hakimiyetini ’400 vekil verin, bu iş huzur içinde çözülsün’ tehdidiyle sağlamaya çalışan ve bu tehdide destek verenlerdir. Katiller, 7 Haziran 2015 seçim sonuçlarını hazmedemeyen, 1 Kasım’da hezimete uğramamak yolunda yüzlerce gencimizin ölümüne yol açan, şehirleri tanklarla, toplarla, keskin nişancılarla kuşattıran, çocuk yaşlı demeden sivil katliamı yapanlardır. Katiller, yalana, talana, hırsızlığa karşı sesini çıkaran Türkiye halklarına, temel demokratik haklarını talep eden Kürt halkına karşı savaş ilan edenlerdir. Katiller, yüzlerce insan yerlerde paramparça yatarken, vatandaşına yardım etmeyen, aksine onlara yardım etmeye çalışanlara copla biber gazıyla saldıran emniyet görevlileridir. Katiller ’güvenlik zafiyeti yok’ diyenler, ’istifa edecek misiniz?’ sorusuna gülen Bakanlardır. Katili tanıyoruz, unutmayacak, affetmeyecek, hesap soracağız."

 

Haberin Galerisi : İzmir'de Yas Var

Yayın Tarihi : 12.10.2015 : 12:30

Etiketler : basmane    tren garı    ankara    patlama    canlı    bomba       


Yorumlar

6580
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN