Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ankara'da Polis Barikatı Açtı

Ankara'da Polis Barikatı Açtı
Başkent Ankara'da kalabalık bir grup dün yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenlerin bulunduğu alana gidip karanfiller bırakmak istedi.

 

Alana girmek isteyenlere polis kurduğu güvenlik noktalarında izin vermedi. Yaşanan gerginlikte dağılmak istemeyen gruba polis biber gazıyla müdahale etti. Alanın farklı bir noktasında ise yapılan görüşmeler neticesinde barikat açılarak girişe izin verildi.
 
Ankara'da 95 kişinin yaşamını yitirdiği kanlı saldırının yapıldığı alana girmek isteyen gruplara polis izin vermedi. Patlamanın yaşandığı bölgeye açılan tüm yolları barikatlarla kapatan polis kimseyi içeri almadı. Alana girmek isteyen gruba biber gazıyla müdahale edildi.
 
HDP'DEN AÇIKLAMA
 
Konuyla ilgili HDP'den açıklama geldi. Açıklamada patlamanın gerçekleştiği noktaya karanfil bırakmak isteyen HDP Eş Genel Başkanları, Grup Başkanvekilleri ve Milletvekillerinin bulunduğu heyete Çevik Kuvvet ekipleri tarafından müdahale edildiği belirtildi. HDP açıklamasında müdahale nedeniyle yaralananların olduğu ifade edildi.
 
BARİKAT AÇILDI
 
Bu arada alanın farklı bir noktasında ise barikat açılarak girişe izin verildi.
 
Saldırı yerinde anma düzenlenecek anmaya, acılı ailelerle birlikte, KESK, DİSK, CHP'li ve HDP'li vekiller, olayın yaşandığı Ankara Garı'na gitmek istediler. 
 
Ancak polisin kurduğu barikat nedeniyle, uzun süre alana alınmadılar. 
 
Vekiller arasında, HDP Eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkan Vekili İdris Baluken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da vardı.
 
'VALİ'Yİ ARADIM BARİKAT AÇILDI'
 
Polis, sadece vekiller ile kitle örgütlerinin Genel Başkanlarının anma için alana alınabileceğini, diğerlerine ise izin verilmeyeceğini bildirdi. 
Bunun üzerine CHP'li Aylin Nazlıaka, Ankara Valisi'ni aradı. 
 
Valiyle yapılan görüşme sonrasında, polisler barikatları açıp, anma için gelenleri alana aldı. 
 
Nazlıaka, Hürriyet'e yaptığı açıklamada polisin önce acılı aileler, vekiller ve sivil toplum temsilcilerine müdahale hazırlığında bulunduğunu, ancak daha sonra barikatların açıldığını anlattı. CHP Ankara Milletvekili Nazlıaka şöyle konuştu,
 
"Bizi içeri almak istemediler. Sadece milletvekili ve demokratik kitle örgütlerinin genel başkanlarını alabiliriz dedi. Biz de onu kabul etmedik. Bunun üzerine, Vali'yi aradım. 
 
Vali herkesin alınacağına dair güvence verdi. Ancak 3 kapıda bekleyen arkadaşlarımız vardı. önce bir kapı, sonra bir diğeri açıldı. Polis, başlangıçta anma için alana girmek isteyen topluluğa müdahale hazırlığı yaptı. Ancak sonradan vazgeçildi."
 
"ÖFKEMİZ DE, ACIMIZ DA ÇOK BÜYÜK..."
 
"Öfkemiz de, acımız da çok büyük" diyen Nazlıaka, şöyle devam etti;
"öfkemiz de acımız da büyük. Bu öfke bizim mücadele hırsımızı arttırıyor. Bu ülkede barışı huzuru, inşa etme, ayrılığın agayrılığın olmadığı bir Türkiye yaratma yönündeki kararlılığımızı arttırıyor."
 
KESK BAŞKANI LAMİ ÖZGEN: POLİS UYANMIŞ, DÜN ALMADIĞI ÖNLEMİ ALMIŞ
 
Anma için Gar'a giden toplulukta yer alan KESK Başkanı Lami özgen de, "polis uyanmış; Dün miting için almadığı önlemi, bugün anma için gelenlere karşı almış. Şimdi bizim bir karanfil bırakmamıza karış önlem alıyorlar" dedi. 
 
"KORKMUYORUZ, KORMAYACAĞIZ UNUTMUYORUZ, UNUTTURMAYACAĞIZ..."
 
Ankara'daki saldırıda dün hayatını kaybedenler için Ankara Sıhhiye'de düzenlenecek tören için, başta acılı aileler olmak üzere, sivil toplum kuruluşları temsilcileri toplandı.
 
Aileler, ellerinde çocuklarının fotoğraflarını taşıyorlar ve sürekli aynı sloganı tekrarlıyorlar;
 
"Korkmuyoruz, korkmayacağız, unutmuyoruz, unutturmayacağız..."
 
Toplanan kitle, saldırının gerçekleştiği, yaklaşık 500 metre ilerideki Ankara Garı'na saygı karanfili bırakan siyasetçileri ve sivil toplum örgütleri başkanlarını bekledi. 
 
Karanfil bırakan heyetin gelmesi üzerine ise tören başladı:
 
KESK BAŞKANI LAMİ ÖZGEN: "YASTAYIZ, İSYANDAYIZ. AMA DAHA FAZLA KAN İSTEMİYORUZ"
 
Törende ilk sözü, dün saldırının gerçekleştiği barış, demokrasi ve emek mitinginin düzenleyecilerinden olan KESK'in Başkanı Lami Özgen aldı. Dünkü mitingde yapamadığı konuşmayı yapan Özgen, "yastayız, isyandayız. Ama daha fazla kan istemiyoruz" dedi. 
Abdi İpekçi parkındaki törende, "Katiller hesap verecek" ve "Direnen halklar kazanacak" sloganları da atıldı. 

Yayın Tarihi : 11.10.2015 : 11:52

Etiketler : Başkent    ankara    polis    patlamai   


Yorumlar

9579
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN