Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yeni Kent Merkezi Uçacak

Yeni Kent Merkezi Uçacak
İzmir’in gayrimenkulde çekim merkezi Bayraklı’daki "Yeni Kent Merkezi"nde faliyet gösteren Forent Gayrimenkul’un Müdürü Mustafa Oğur, son dört yılda bölgedeki gayrimenkul değerinin yüzde 45-50 oranında arttığını, daha da yükseleceğini söyledi.

 

2001 yılında düzenlenen “Kentsel tasarım uluslararası fikir proje yarışması" sonucunda Alsancak Limanı’nın arka bölgesi ile Turan Mahallesi arasındaki 471 hektarlık alan 2003 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir’in yeni kent merkezi olarak ilan edildi. Şehirde dikkatleri üzerine çeken bölgede brüt 20 milyon metrekare inşaat kapasitesi mevcut. Bölge, Türkiye ’nin ve dünyanın önde gelen gayrimenkul firmaları tarafından toplam değeri 18 milyar doların üzerinde olan onlarca proje ile yeni baştan kuruluyor. Rezidansların, ofis ve ticaret binalarının, otellerin, marinaların, eğitim, eğlence ve kültür merkezlerinin yükseldiği bölgede onlarca inşaat ve proje hazırlığı da devam ediyor.
 
Bölgede faaliyet gösteren Forent Gayrimenkul Danışmanlığı firmasının Müdürü Mustafa Oğur bölgeyi ve gayrimenkul satış ve kiralama fiyatlarını değerlendirdi. Mustafa Oğur bölgedeki proje değerleri konusunda şu bilgileri verdi,
 
"İzmir’in yanı sıra İstanbul, Ankara ve yurt dışından yatırımları çekmekte olan İzmir’de A plus karma projelerin sayısı hızla artıyor. Yüksek yapılaşmaya uygun olan ve nitelikli konut ve ofis projelerine gün geçtikçe yenilerini ekleyen Yeni Kent Merkezi dikkatleri üzerine çekiyor. Birçok kurumsal şirket ofislerini, genel merkezlerini buradaki projelere taşıyor. Bunun yanı sıra bir çoğunda mevcut olan AVM, spor merkezi, sinema, bowling salonu, restaurantlar, cafeler ve mağazaların yaşayanlara sağladığı konforu da gözardı etmemek gerekir. Karma projelerde ofis ve konut satış fiyatları marka, konum, malzeme kalitesi gibi kriterlere göre değişiklik gösteriyor. Son 4 yılda buralardaki fiyatlar yüzde 45 - 50 oranında artış gösterdi. Bugün metrekaresi 2.500 - 3.500 dolar arasında değişen fiyatlarla bu projelerde mülk sahibi olmak mümkün. Aynı projelerde kiralar metrekaresi 22 - 48 TL arasında değişiyor. Bölgedeki arsaların metrekare birim fiyatları ise bölge içerisindeki konumu, imar uygulaması görüp görmediği ve büyüklüğü gibi faktörlere bağlı olarak 3.500 ila 9000 TL arasında değişiyor. Önümüzdeki yıllarda bölgenin gelişmesine paralel olarak fiyatların da artmasını bekliyoruz."
 
 
TAMAMLANMIŞ PROJELER
 
Folkart Towers: Bölgenin ilk karma projesi Folkart Towers, 27.000 m² arsa içinde 200 metre yüksekliği ile Avrupa’nın En Yüksek ikiz kulelerinden. 450 milyon TL yatırım bedeli olan kuleler 2014 yılında tamamlandı.
 
Bayraklı Tower: Kavuklar tarafından hayata geçirilen 23 katlı ofis projesinin yatırım bedeli 50 milyon TL. İnşaat alanı 45.000 m²
 
Megapol Tower: 4.320m² metrekare alan üzerinde inşa edilen 26 katlı Megapol Tower, toplam 31.250m² inşaat alanına sahip.
 
My Plaza: Bayraklı’da ofis ve dükkanlardan oluşan 50 milyon TL yatırım bedeli olan plazada 55 m² den 220 m² ye kadar ofisler mevcut.
 
Sunucu Plaza: Adliye bölgesinde 85 milyon TL yatırımla tamamlandı.
 
Tepekule İş Merkezi: Salhane’de 85 milyon TL yatırımla tamamlandı.
 
Hilton Garden Inn Otel: Salhane’de 85 milyon TL yatırımla tamamlandı.
 
Salhane İş Merkezi: Salhane’de 55 milyon TL yatırımla tamamlandı.
 
DEVAM EDEN PROJELER
 
Atek Yapı - Atek Adress: Atek Yapı projesi olan Atek Adress 22.000m² alan üzerine yayılıyor. 31 katlı ofis projesi olarak tasarlanan proje 2016 yılının Nisan ayında tamamlanacak. Atek Adress projesinde 1 ve 8 kat arası home ofis, 8. kattan sonrası ise ofis olacak.
 
Novus Ventus: Novus Ventus projesi Adnan Kılıçoğlu İnşaat imzası taşıyor. Bayraklı Adliyesi’ne yakın konumda yükselen proje 33 katlı 2 kuleden oluşuyor. Proje kapsamında 240 adet ofis bulunuyor. Novus Ventus Bayraklı projesinin 2017 yılının Mayıs ayında teslim edilmesi planlanıyor.
 
Mistral İzmir: Mistral Yapı imzası taşıyan Mistral İzmir projesinde 154 metre yüksekliğinde 37 katlı konut ve 216 metre yüksekliğindeki 48 katlı ofis kuleleri yer alıyor. 330 milyon TL 122.000m² inşaat alanı olan Mistral İzmir’in Haziran 2016’da teslim edilmesi planlanıyor.
 
Ege Perla: 140 milyon dolar yatırım değeri olan İş GYO Ege PERLA projesi mimar Emre Arolat tarafından tasarlanmış. Aralık 2015’te tamamlanması planlanan Ege Perla projesi konut, ofis ve AVM alanlarından oluşuyor. Proje 18 bin 392 metrekare arsa üzerinde yükseliyor.
 
RUHSAT AŞAMASINDAKİ PROJELER
 
Sur Yapı İzmir Kompleksi: Bayraklı’da Turyağ’ın eski arazisine Sur Yapı tarafından 600 milyon TL ye marina, rezidans ve alışveriş merkezi yapılacak.
 
Türkerler İnşaat Projesi: İzmir’in Konak ilçesinde olan Proje Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği ihalede 156 milyon TL bedelle satın alınan 41.520 m² büyüklüğündeki arsa üzerine Türkerler İnşaat tarafından inşa edilecektir. Yatırım bedeli 1.050.000 TL olan projenin planlanan inşaat alanı, konut, ofis, ticari alanlar, otel ve gösteri merkezi olmak üzere toplam yaklaşık 220.000 m²’den oluşmaktadır.
 
Avcılar Tower: Bayraklı’da Soyer Fabrikası’nın olduğu alanda, 150 milyon TL yatırımla Avcılar İnşaat tarafından inşa edilecek Avcılar Tower Projesinde konut, ofis ve AVM yer alacak.
 
Rönesans Turan Projesi: Rönesans Gayrimenkul Yatırım Bayraklı Turan’da 600 milyon TL proje bedeliyle karma bir proje inşa edecek. 21 bin 394 metrekare alanda yükselecek olan Rönesans Turan projesinde konut, otel, ofis ve ticari birimler yer alacak. 38 bin metrekarelik ofis ve ticaret alanlarının yer aldığı projede 350 adet konut, 200 odalı otel olacak.
 
Özkardeş: Bayraklı Adliye yakınında 44 bin metrekare inşaat alanına 105 milyon TL yatırım bedeliyle 44 katlı karma bir proje yapmayı planlıyor.
 
Bayraklı Ofis Projesi: Çiçek İnşaat tarafından planlanan proje Çelik konstrüksiyon ve 28 katlı olacak ve 65 milyon TL’ye mal olacak.
 
TASARIM AŞAMASINDA OLANLAR
 
Highlife Tower: Folkart Yapı’nın yeni kent merkezi Bayraklı’daki ikinci projesi olan Highlife Tower 380 metre yüksekliğe sahip olacak. Avrupa’nın en yüksek binası ünvanını taşıyacak olan Highlife Tower projesi 810 milyon TL yatırım bedeli ile yükselecek.
 
Rönesans ve Tekfen Karma Proje: Rönesans ve Tekfen Holding tarafından Adliye yakınında 690 milyon TL yatırımda ofislerin yanı sıra, alışveriş merkezi ve konutlar olacak. Her türlü sosyal olanağın da sunulacağı proje üst sınıf müşteri grubuna hitap edecek. Toplam 200 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak 0projeye 2015’te başlanacak.
 
By Tower: Küçükbay Grup imzası taşıyan By Tower projesi 52 katlı olarak tasarlandı. Projenin temeli 2015’in ilk çeyreğinde atılacak. 3 yıl içinde 300 milyon TL’ye tamamlanması planlanan Küçükbay Grup By Tower projesinin yüzde 30’u konut, yüzde 70’i ise ofis olarak tasarlandı.
 
Salhane Karma Projesi: İZKA İnşaat imzasıyla 160 milyon TL’ye mal olacak yatırım 6.600 metrekarelik alanda hayata geçirilecek. Proje kapsamında rezidans, ofis ve mağazalar bulunacak.
 
Tariş Tower Projesi: Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği ve TOKİ’nin Alsancak Stadı arkasında Ege Mahallesi’nde yapacağı 900 milyon TL’lik yatırım Tariş’in 86.300 metrekarelik alanında yapılacak. Projede konut, ofis, AVM, otel ve sosyal donatılar bulunacak. TOKİ ile birlikte hareket edilecek projeye 2015 yılı içinde başlanacak
 
Megapol Halkapınar: Megapol İnşaat tarafından Halkapınar 27.187 m² arsa içinde 217.000 inşaat alanına sahip olan proje 480 milyon TL yatırımla yapılacak. Projede ofis, rezidans ve AVM yer alacak.
 
Özkardeş: Bayraklı’da Başak Depoculuğun karşısında 22.500 m² arsa üzerine 185.000 m² inşaat alanına sahip olan proje 510 milyon TL’ye mal olacak.

Yayın Tarihi : 10.10.2015 : 15:11

Etiketler : Yeni    Kent    Merkezi    Uçacak    Bölge   


Yorumlar

4249
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN