Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Restorasyon Yeniden Başladı

Restorasyon Yeniden Başladı
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yeni ihaleyi sonuçlandırmasının ardından, proje revizyonu süreci ve yüklenici firmanın işi bırakması nedeniyle ara verilen "Agora Müze Evi" restorasyonuna tekrar başlandı.

 

İkiçeşmelik Caddesi'nde iki ayrı yapıdan oluşan tescilli binayı "Agora Müze Evi" olarak restore etmek için 2012 yılı Kasım ayında çalışmalara başlandı. Ancak proje revizyonu süreci ve yüklenici firmanın işe devam etmemesi nedeniyle çalışmalara zorunlu ara verildi. Agora ören yerinden çıkarılan eserlerin de sergilenebileceği bir cazibe alanı olarak kente kazandırılacak Agora Müze Evi restorasyonu için İzmir Büyükşehir Belediyesi yeniden ihaleye çıktı. 833 bin 721 TL bedelli, 'Agora Müze Evi restorasyonu tamamlanması işi' ihalesi bir süre önce sonuçlandırıldı. Yüklenici firma Şener Mimar Harita İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti. ihale sürecinin ardından 360 günde tamamlanması öngörülen restorasyon çalışmalarına başladı.
 
Projenin gecikmesi ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce yapılan açıklamada, Agora Müze Evi'nin restorasyonu için 24 Ağustos 2015 tarihinde ihale yapıldığı, çalışmaların kaldığı yerden devam edeceğini belirterek "Restorasyon çalışmaları sırasında araştırma kazılarında yeni veriler bulundu ve zorunlu olarak projenin revize edilmesi gerekiyordu. 7 Mayıs 2013 tarihinde revziyon projeleri İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na sunuldu. Revize projeler 6 Mart 2014 tarihinde onaylandı. Yüklenici firmaya işin tekrar başlatılması için davet yapıldı. Ancak firma tekrar çalışmaya başlamadığından 23 Haziran 2014 tarihinde işin feshi gerçekleştirildi. Gerekli makamlara bildirimlerde bulunuldu ve yüklenicinin fesih işlemlerinin tamamlanmasının ardından revziyon projeler 12 Şubat 2015 tarihinde ihale edilmek üzere ihale şubeye gönderildi. Önümüzdeki günlerde ihale süreci tamamlanacak ve Agora Müze Evi'nin restorasyon çalışmaları kaldığı yerden devam edecek. Restorasyon çalışmaları bir yıl sürecek" denilmişti. İhale sürecinin tamlanmasının ardından artık çalışmalara başlandı.

Yayın Tarihi : 09.10.2015 : 09:38

Etiketler : agora    müze evi    ikiçeşmelik caddesi    restorasyon    başladı   


Yorumlar

3781
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN