Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Rüzgar Sempozyumu Başladı

Rüzgar Sempozyumu Başladı
Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen 3. İzmir Rüzgar Sempozyumu ve Sergisi başladı.

 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi’nin işbirliğinde 3. İzmir Rüzgar Sempozyumu ve Sergisi’nin açılış töreni MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde yapıldı. Törene, meslek odalarının temsilcileri, firma yetkilileri ve davetliler katıldı. Tören, Prof. Dr. Firuz Balkan, Prof.Dr. Engin Çakır ve Öğretim Görevlisi Bülent Çarşıbaşı’dan oluşan ’Grup Feb’in müzik dinletisi ile başladı. Dünyanın her gün artan bir biçimde ekolojik yıkım tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirten MMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Güniz Gacaner Ermin, Türkiye’nin ciddi boyutlara varabilen yenilenebilir enerji kaynağı potansiyeli bulunduğunu, ayrıca elektrik üretimindeki payının arttırılması gerektiğini savundu. Sempozyum süresince Ege Bölgesi’nin rüzgar enerjisi potansiyelinin değerlendirileceği, işletme deneyimlerinin paylaşılacağı, bu alandaki yeni teknolojilerin sunulacağı, rüzgar enerjisi üretiminin toplumsal ve ekolojik etkilerinin tartışılacağı oturumlar düzenleneceğini kaydetti. EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş Türkiye’de rüzgar enerjisi üretimine ilişkin çeşitli verdi. Rüzgar enerjisi üretiminin 2015 yılının ilk 8 ayı itibariyle yüzde 44 oranında arttığına dikkat çeken Ulutaş, bu alanda Ar-Ge çalışmalarının önemine değinip, “Bugün ithal kaynaklara dayalı santrallarda olduğu gibi yerli ve yenilenebilir kaynaklarda kullanılan ekipmanlar konusunda da yoğun dışa bağımlılık söz konusudur. Ülkemizde enerji yatırımlarının ne yazık ki ancak çok küçük bir kısmı Ar-Ge çalışmalarına ayrılmaktadır. Diğer alanlardaki geri kalmışlık bir yana, rüzgâr ve güneş enerjisi konusunda ciddi Ar-Ge çalışmalarına başlanması için zaman kaybedilmemelidir" dedi.
 
"KAMU PAYI ARTMALI
 
Rüzgar enerjisi yatırımları konusunda kamu payının artması gerektiğine vurgu yapan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, 7 Haziran seçimlerinden sonra yaşananlarla ilgili "7 Haziran’da biraz soluklandığımızı düşünüyorduk ancak durum tam tersine döndü. AKP tek başına iktidar olamayınca ve bir kişinin başkanlık hayalleri suya düşünce olan oldu, ortalık kan gölüne döndü. Bu çalışma ortamında mesleğini yapan bazı arkadaşlarımız yaralandı. Çağrımızdır, herkes elini tetikten çeksin ve operasyonlar durdurulsun. Bunun sağlanmadığı bir ortamda ne mesleğimizi sürdürebiliriz ne de tekrarlanacak sağlıklı sonuçlar alınabilir. Böyle bir ortamda 2 yıldır hazırlığını yaptığımız mesleki sempozyumlarımızı peşpeşe gerçekleştirmeye çalışacağız. Biz alanımızda taşın altına elimizi koyarak çalışmalar yapıyoruz. Üniversitelerle protokol imzalayıp eğitim çalışmalarında bulunuyoruz" diye konuştu.
 
DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL
 
Konuşmaların ardından sempozyum kapsamında ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen "Temiz Bir Dünya İçin Yenilenebilir Enerji" konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören, katılımcı kurumların temsilcilerinin açılış kurdelesini kesmesi ile sona erdi. 8-9-10 Ekim tarihlerini kapsayan sempozyum süresince 10 bildiri sunumu, 8 oturumda çeşitli başlıklarda 30 sunum yapılacağı belirtildi.

Yayın Tarihi : 08.10.2015 : 12:59

Etiketler : Rüzgar    Sempozyumu    Başladı    Bölge   


Yorumlar

5939
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN