Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İZDOB’da Sezon ''Rigoletto'' İle Açıldı

İZDOB’da Sezon ''Rigoletto'' İle Açıldı
Dünyaca ünlü İtalyan besteci Giuseppe Verdi’nin Victor Hugo’nun “Kral Eğleniyor" adlı oyunundan esinlenerek bestelediği "Rigoletto" operasının İzmir prömiyeri, Konak Elhamra Sahnesi’nde gerçekleşti.

 

Saray yaşamına getirdiği sert eleştiriler nedeniyle o dönemde uzun süre sahnelenmesi istenmeyen, 11 Mart 1851 tarihindeki prömiyeri büyük bir başarı kazanan, seyirciden aldığı büyük beğeni ile günümüze kadar dünyadaki önemli operalarda sahnelenme devam eden “Rigoletto" operası İzmirli sanatseverlerden tam not aldı. Çağdaş bir anlatımla, İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Can El’in sahneye koyduğu “Rigoletto" eserinin orkestra şefliğini Tulio Gagliardo üstlendi. Rigoletto’yu Sedat Öztoprak, Tamer Peker, Cengiz Sayın, Gilda’yı Eylem D. Durdu, Beril Y. El, Evren Işık, Il Duca’yı Caner Akın, Oğuz Çimen, Göksay Yaran, Sparafucile’yi Hasan Alptekin, Alparslan Mater, Teyfik Rodos, Maddelena’yı Başak Karataş, Evrim Keskin dönüşümlü olarak seslendiriyor. Eserin sahne tasarımı Çağda Çitkaya, kostüm tasarımı Gülay Korkut’a ait. Koro yönetmenliğini Nicoletta Olivieri, ışık dekoratörlüğünü Oktay Kanca ve koreografiyi Murat Ersoyluoğlu yapıyor.
 
Opera, esere adını veren sarayın kambur ve çirkin soytarısı Rigoletto’nun saray yaşamının bozulmuş ahlak düzeninden itinayla korumaya çalıştığı kızı Gilda’nın yaşadığı trajik aşk hikâyesini konu alıyor. Verdi’nin müziğinin güzelliğiyle seyircisini ilk andan itibaren etkisi altına almaya başlayan eserde, baba- kız sevgisi ve aşk gibi temalar işleniyor.

Yayın Tarihi : 08.10.2015 : 09:40

Etiketler : İzdobda    Sezon    Rigoletto    İle    Açıldı    Bölge   


Yorumlar

3925
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN