Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ölüm Yeleği Operasyonu

Türkiye’den Yunanistan adalarına kaçmak için kıyı bölgelere gelen, özellikle de üs olan İzmir Basmane’yi seçen çoğunluğu Suriyeli göçmenlerin en önemli malzemelerinden biri can yelekleriydi. Ancak fırsatçıların hayat kurtarmak yerine adeta ölüme davetiye çıkaran sahte can yelekleri üretmeleri ve mültecilere bunları satmaları yaz boyunca kamuoyunun gündemine oturdu.

 

Ülkelerindeki iç karışıklıklardan kaçan Suriyeli'lerin, Avrupa'ya geçiş için adeta son durak olarak kullandıkları İzmir'de polis, sahte can yeleği operasyonu yaptı. 
 
 
İç karışıklıkların ve IŞİD'in katliamlarının başlamasıyla İzmir, adeta Avrupa ülkelerine gitmek isteyen Suriyeli'lerin son duraktaki kaçış kapısına döndü. Deniz yoluyla Yunan adalarına geçmek isteyen Suriyeli'lerin en çok ihtiyaç duyduğu malzeme ise, can yelekleri oldu. Kentte özellikle Basmane semtinde, konfeksiyon mağazaları bile can yeleği satmaya başladı. Can yeleklerine olan aşırı talep, kısa sürede sahtelerinin de üretilip piyasaya sürülmesine neden oldu.  
 
 
1387 CAN YELEĞİNE EL KONULDU
 
Bu durumu göz önünde bulunduran Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, can yeleği satan ve üreten işyerlerine yönelik operasyon düzenlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü görevlilerinin de bulunduğu operasyonda Basmane, Kemeraltı ve Hisarönü semtlerindeki yerlere baskın yapıldı. Buralardaki işyerlerinde gerçekleştirilen kontrollerde, standart dışı olduğu saptanan bin 387 can yeleğine el konuldu. Menşei belli olmayan ve standart dışı can yeleklerini sattıkları gerekçesiyle 11 kişi gözaltına alındı. 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca haklarında işlem yapılan 11 kişi, sevk edildikleri adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
 

 

Yayın Tarihi : 06.10.2015 : 15:46

Etiketler : can yeleği    mülteci    operasyon    polis   


Yorumlar

8105
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN