Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Avukat Çolak Beraat Etti

 Avukat Çolak Beraat Etti
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir milletvekili adayı avukat Tacettin Çolak, Ermenek’teki maden faciasının ardından yaptığı basın açıklamasında, dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e hakaret ettiği iddiasıyla 1 ila 3 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı davada beraat etti.

 

 
Ermenek’teki maden faciasının ardından Karşıyaka Çarşı’da geçen yıl 2 Kasım’da yapılan basın açıklamasında, dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik hakkındaki sözleri nedeniyle HKP Genel Sekreter Yardımcısı Tacettin Çolak’a ’Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı. Karşıyaka 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın duruşmasına tutuksuz sanık Tacettin Çolak, avukatı Ayhan Erkan ile Faruk Çelik’in avukatı Ali Derman Güler katıldı. Çelik’in avukatı Güler, her ne kadar kamu davası açılmış olsa da, müvekkilinin suçtan zarar gördüğünü belirterek davaya katılma talebinde bulundu. Çolak’ın avukatı Ayhan Erkan ise bakanın doğrudan suçtan etkilenmediği gerekçesiyle katılma talebinin reddedilmesini istedi.
 
AİHM KARARLARINI HATIRLATTI
 
Avukat Ayhan Erkan, Yargıtay içtihatları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarında ’kamu görevi icra edenlerin ve siyasi kimliği bulunanların eleştirilebileceklerine dair hususun görevlerin kamusal özelliğinden kaynaklandığı ve eleştiri sınırının diğer kişilere göre daha geniş olması gerektiği’ yönünde hükümlerin bulunduğunu hatırlatarak, olayda suç unsuru bulunmadığını ve derhal beraat kararı verilmesi gerektiğini söyledi.
 
Hakim, eski Bakan Çelik’ın davaya katılma talebini kabul ederek, hükmü açıkladı. Suçun sabit olmadığını belirten hakim sanığın beraatine, avukatlık ücreti olarak bin 500 liranın hazineden alınarak sanığa verilmesine karar verdi.

Yayın Tarihi : 05.10.2015 : 15:17

Etiketler : Bakan    Çelike    Hakaretten    Yargılanan    Avukat    Çolak    Beraat    Etti   


Yorumlar

2634
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN