Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tarihi Mezarlıktan Yol Geçti

Tarihi Mezarlıktan Yol Geçti
Denizli-Çivril duble yolunun yapımı sırasında Çivril’in Yamanlar Mahallesi’ndeki tarihi mezarlığın bir bölümünden yol geçti. Kırık mezar taşlarını gören 80 yaşındaki Hüseyin Şahan, "Dedemin babasının mezarı, atalarımın mezarı parçalanmış" dedi.

 

Bir süreden bu yana yapımı devam eden ve plan gereği Yamanlar Mahallesi’ndeki tarihi mezarlıktan geçen Denizli- Çivril duble yolu için Karayolları, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden izin aldı. Yolun geçtiği mezarlıktaki bölüme ağır iş makinelerinin girmemesi ve mezarların üzerine dolgu yapılması koşuluyla izin verildiği belirtildi. Üzerinde, Osmanlıca yazılar olan birçok mezar taşını kırılmış halde gören mahalle halkı bu duruma tepki gösterdi. Dedesinin babasına ait mezar taşını görünce gözyaşlarını tutamayan 80 yaşındaki Hüseyin Şahan, "Mezarın üzerinden asfalt geçer mi? Buraya bir de SİT alanı diyorlar. Dedemin babasının mezarı, atalarımın mezarı parçalanmış. Buna sebep olanlar kahrolsun" diyerek tepki gösterdi.
 
GEÇMİŞE SAYGIYA DAVET ETTİ
 
CHP Çivril İlçe Başkanı Mehmet Ali Şahan ise bu konuda suç duyurusunda bulunacağını anlatırken, "Mezarlığa zarar verilmeden yolun yapılması gerekirdi. Geçmişine sahip olmayan toplum değiliz. Yasal yollardan hakkımızı arayacağız. Burada atalarımız yatıyor. AKP iktidarının zihniyetidir bu durum. Bunların geçmişe gösterdikleri saygı işte böyle oluyor. Atalarımızın üzerinden yol geçiriyorlar. İnsanları geçmişine saygılı olmaya davet ediyoruz" dedi.
 
Şikayetler üzerine mezarlığa gelen jandarma ekipleri, bir süre burada bekledi ve burada bulunanların şikayetlerin dinledikten sonra ayrıldı.
 
 

Yayın Tarihi : 03.10.2015 : 11:20

Etiketler : Tarihi    Mezarlıktan    Yol    Geçti    Genel   


Yorumlar

1794
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN