Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Küçük Akbaba Tedavi Altına Alındı

Küçük Akbaba Tedavi Altına Alındı
Osmaniye’nin Düziçi İlçesi’nde nesli tükenme tehdidi altında olan küçük akbaba yaralı bulundu. Tedavi altına alınan akbabanın iyileşince doğaya bırakılacağı belirtildi.

 

Atmacagiller familyasından olan küçük akbaba, vatandaşlar tarafından ormanlık arazide yaralı bulundu. Tüfekle sol kanadından vurulduğu belirlenen akbaba, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7’nci Bölge Müdürlüğü Osmaniye Şubesi Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi altına alındı.
 
NESLİ TEHLİKE ALTINDA
 
Şube Müdürü Nuri Yılmaz, Osmaniye’nin kuş göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle her yıl ilkbahar ve sonbaharda bilinçsiz avcılar tarafından vurulan çok fazla kuş olduğunu belirtti. Merkeze getirilen akbabanın tedavi altına alındığını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:
 
"Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) belirlemiş olduğu 9 adet kriter var. Bu kriterler içerisinde küçük akbaba, ’EN’ kategorisinde bulunmakta. Bu da ’Nesli doğada son derece tehlike altında olan bir hayvan’ demektir. Bu hayvan da ilimizin kuş göç yolları üzerinde olmasından dolayı göç esnasında bir bilinçsiz avcı tarafından yaralanmış ve bir duyarlı hayvansever vatandaşımız tarafından bizlere ulaştırıldı. Biz de bunu alarak veteriner hekimimiz ile birlikte tedavisine başladık. Kanadındaki yarayı tedavi edip, gerçekten doğada yaşayabilecek bir duruma getirebilirsek yeniden doğaya bırakacağız. Eğer getiremezsek ya bizde, ya da hayvanat bahçesinde bakımına devam edeceğiz."
 
’GÖRDÜĞÜNÜZDE MUTLAKA HABER VERİN’
 
Vatandaşlara, yaralı yaban hayvanlarını gördüklerinde mutlaka kendilerine haber verilmesi çağrısında bulunan Nuri Yılmaz, "Biz elemanlarımız ve araçlarımızla gelip alırız veya kendileri de getirebilir. Ve biz de burada bakım ve tedavilerini yaparak yeniden doğaya bırakırız" diye konuştu.
 
Küçük akbabanın tedavisini sürdüren Veteriner Hekim Bünyamin Akın ise, kuşun yaralı olan sol kanat altının tedaviye alındığını ve vitamin takviyesi yapıldığını belirterek, "Eğer başarılı olur uçma yetisini kazanırsa doğaya yeniden bırakacağız" dedi.
 

Yayın Tarihi : 02.10.2015 : 14:36

Etiketler : Nesli    Tükenme    Tehdidi    Altında    Olan    Küçük    Akbaba    Tedavi    Altına    Alındı    Genel   


Yorumlar

8160
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN