Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''RES''ler Masaya Yatırılacak

''RES''ler Masaya Yatırılacak
Elektrik Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası İzmir şubelerinin düzenlediği 3. İzmir Rüzgâr Sempozyumu ve Sergisi, 8-9-10 Ekim 2015 tarihlerinde Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Rüzgâr enerjisi alanına ilişkin son gelişmelerin değerlendirileceği sempozyumunda, ayrıca özellikle sosyal ve çevresel anlamda santrallerin etkileri, Karaburun yarımadası başta olmak üzere kamuoyuna yansıyan tartışmalar da sempozyumda gündeme gelecek.

 

 
TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Güniz Gacaner Ermin, Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Mahir Ulutaş sempozyumla ilgili basın toplantısı düzenledi. Ulutaş, Rüzgâr enerjisi alanında yaşanan sorunların tartışılacağı bu etkinliğin, alandaki gelişme ve büyüme eğilimini tetiklemesini umut ettiklerini son verilere göre; 31 Ağustos 2015 itibariyle Türkiye’de rüzgâr santrali sayısının 103’e ulaştığını söyledi. Kurulu gücün ise 4 bin 52,4 megavat düzeyinde olduğunu belirten Ulutaş,"Bu rakam toplam kurulu gücümüzün yüzde 5,6’sına denk geliyor. Bu yılın ilk sekiz aylık döneminde 7 milyar 797 milyon kiliovatsaatlik enerji üretimi rüzgâr santrallarından elde edildi. Bu rakam toplam elektrik üretiminin yüzde 4,5 düzeyindedir" dedi.
 
Türkiye’nin enerji ihtiyaçları için öncelikle yerli ve yenilenebilir kaynakların, merkezi bir planlama içerisinden, kamusal bir anlayışla kullanılması gerektiğine dikkat çeken Ulutaş, özellikle rüzgâr ve güneşteki gelişme potansiyelinin öne çıktığını söyledi. Ulutaş geçmişe göre rüzgâr enerjisi alanında ciddi bir yol alınmasına rağmen, güneşte henüz başlangıç seviyesinde bulunulduğunu belirtti. Yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanımın özellikle HES projelerinde çıkan çevre sorunlarının, rüzgâr ve güneş projelerine de sıçramasının engellenmesi gerektiğine dikkat çeken Ulutaş, "Günümüzde geliştirilmiş en temiz enerji üretme yöntemlerinin bile, kar hırsı nedeniyle çevre yıkımlarına neden olduğu hepimiz tarafından bilenen gerçeklerdir. Bu çarpık plansız ve özel sektörün inisiyatifine bırakılmış üretim modelinin yeni sorunlar yaratması kaçınılmazdır. Sanayinin temel girdisi olan elektrik enerjisi üretim maliyetlerinin düşürülmesi için yerli ve yenilenebilir kaynaklar hayati önem taşımaktadır. Kaynakların yerli olmasının yanında bu kaynaklar için kullanılacak ekipmanlardaki yerli üretim de oldukça önemlidir. Yerli ekipman ve teknoloji geliştirilmesi için enerji alım fiyatlarına dayalı mali teşvik mekanizması yeterli değildir. Rüzgâr ve güneş enerjisine ilişkin araştırma ve geliştirme çalışmalarını koordine etmek üzere yeni bir planlama yapılmasına gereksinim bulunmaktadır. Etkinliğimizin enerji alanında yaşanacak köklü değişime vesile olmasını diliyoruz" dedi.
 
MMO İzmir Şubesi Başkanı Güniz Gacaner Ermin ise etkinlikte ikisi akademik olmak üzere toplam 10 bildiri oturumu düzenleneceğini 30 bildiri sunulacağını söyledi. Sempozyumun, 8 Ekim 2015 tarihinde açılış töreni ile başlayacağını, ardından ortaokul öğrencilerinin katıldığı ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerine öğrencilerimizde farkındalık oluşturulması amacıyla düzenlenen “Temiz Bir Dünya İçin Yenilenebilir Enerji" konulu resim yarışmasının ödül töreni ve sergiyle devam edeceğini belirten Ermin, ilk oturumun konusunun ise “Rüzgâr Santrallerinin Geliştirilmesi" olduğunu söyledi. Oturumda, “Türkiye’de RES’lerin Dünü, Bugünü ve Yarını" ve “Türkiye’de Rüzgâr Enerjisi Projesi Geliştirme" başlıklı sunumların gerçekleştirileceğini belirten Ermin Sempozyumda ayrıca “Rüzgâr Santrallerinin Sosyal ve Çevresel Etkileri" başlıklı panelin de yapılacağını söyledi. Konunun sosyal yanlarının Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları ve Karaburun Kent Konseyi temsilcileri tarafından masaya yatırılacağına dikkat çeken Ermin, etkinliğin ikinci ve üçüncü günlerinde de rüzgar enerji santralleriyle ilgili farklı konularla ilgili sunumların yapılacağını belirtti.
 
 

Yayın Tarihi : 02.10.2015 : 12:20

Etiketler : Rüzgar    Sempozyomunda    Resler    Masaya    Yatırılacak    Bölge   


Yorumlar

3314
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN