Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hatay’da Gadir-İ Hum Bayramı Kutlandı

Hatay’da Gadir-İ Hum Bayramı Kutlandı
HZ. Muhammed’in veda haccı dönüşü Hz. Ali’yi taltif ettiği gün olarak adlandırılan ve bu günün anısına kutlanan Gadir-i Hum Bayramı, Hatay’daki Alevi vatandaşlar tarafından çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

Hatay’ın Samandağ ve İskenderun ilçelerindeki Gadir-i Hum Bayramı kutlamaları dün akşam saatlerinde başladı ve sabaha kadar sürdü. İskenderun’un Karaağaç Mahallesi’ndeki Hz. Hıdır’ın türbesinde yapılan kutlamalara Aleviler’in ilgisi büyük oldu. Tütsüler yakıp dualar eden Aleviler kurbanlar kesti. Kurban etleriyle bayramın önemli yemeği olan heriseler pişirildi. Buğday ve etten yapılan heriseler kızgın ateş üzerinde büyük kazanlarda sabaha kadar karıştırılıp dövülerek pişirildi ve sabah da Aleviler tarafından tüm vatandaşlara dağıtıldı.
 
Gadir-i Hum Bayramı Samandağ İlçesi’nde de Hz. Hızır Türbesi’nde kutlandı. Burada yaşayan Aleviler de kurbanlar kesip etleriyle pişirdikleri heriseyi dağıttı. Bayramın anlamı ve hazırlanan özel yemek olan herise hakkında bilgiler veren Ayhan Oktay, bayramın birlik, beraberlik ve kardeşlik anlamına geldiğini söyledi. Oktay, herise yemeğinin ise ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını söyledi.
 
Alevi esnaf da iş yerlerini açmayıp aileleri ve dostlarıyla birlikte bayramı kutladı.

Yayın Tarihi : 30.09.2015 : 13:36

Etiketler : Hatayda    Gadir-İ    Hum    Bayramı    Kutlandı   


Yorumlar

6624
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN